świadomi świata
Aktualności

„Świadomi Świata”: Ciekawostki o Bytomiu

Uczniowie I LO im. Jana Smolenia w Bytomiu biorą udział w Olimpiadzie Społecznej „Zwolnieni z Teorii”. Ich projekt nazywa się „Świadomi Świata”.

„Świadomi Świata” to projekt czwórki ambitnych licealistów, którzy chcą się z nami dzielić najświeższymi informacji ze świata różnorodnych dziedzin. Podjęliśmy współpracę z młodą i ambitną grupą z bytomskiego projektu. Na naszym portalu będą pojawiały się sprawdzone i ciekawe informacje, które zaserwują Wam społecznie zaangażowani licealiści z Bytomia.

Na czym polega projekt „Świadomi Świata”?

Projekt „Świadomi Świata” powstał w ramach udziału w Olimpiadzie Społecznej „Zwolnieni z Teorii”. Ten projekt tworzy czwórka młodych i ambitnych uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu. Celem projektu jest zwiększenie świadomości ludzi w każdym wieku o otaczającym nas świecie i rzeczywiści, w której żyjemy. Licealiści na swoim fanpage na facebooku będą poruszali tematy ze świata sportu, polityki, muzyki, historii, ekologii i wiele, wiele innych. Problemy społeczne także będą poruszane na ich stronie.

Facebook: „Świadomi Świata”
E-mail: [email protected]

„Świadomi Świata” – ciekawostki o naszym mieście

Tym razem grupa uczniów z I LO im. Jana Smolenia w Bytomiu przygotowała dla nas ciekawostki na temat naszego uroczego miasta – Bytomia. Zapraszamy do lektury.

Chcielibyśmy przedstawić kilka nie do końca popularnych ciekawostek na temat Bytomia. Mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi, dowiecie się czegoś nowego o Bytomiu.

  1. Pierwotnie nasze miasto nazywało się Bitom. Pierwsze znane zapisy uwzględniające tę nazwę pochodzą z 1105 roku.
  2. W połowie XIX wieku, przez bytomski rynek jeździły tramwaje
  3. Symbol naszego miasta – pomnik Lew Śpiący – początkowo był częścią pomnika upamiętniającego poległych w walce francusko-pruskiej. W XX wieku został przeniesiony w inne, nieznane miejsce, a w 2006 roku odnaleziono go w warszawskim ZOO. Na bytomski rynek powrócił w 2008 roku.
  4. Bytom jest najszybciej wyludniającym się miastem powiatowym w Polsce.
  5. Cmentarz Mater Dolorosa został wybrany jako jeden z siedmiu cudów architektury województwa śląskiego
  6. W okresie międzywojennym na trasie Bytom – Berlin, kursował pociąg, który pokonywał tę trasę w 4.5 godziny
  7. Na trasie Bytom – Miasteczko Śląskie kursuje najstarsza kolejka wąskotorowa na świecie. Można przejechać się nią w okresie letnim.
  8. Na obecnej ul. Chorzowskiej kiedyś znajdowało się przejście graniczne między Polską, a Niemcami.
  9. Mówi się, że kiedyś bytomskie więzienie było wyposażone w gilotynę i szubienicę, które służyły do dokonywania wyroków śmierci.

Oto ciekawostki, które zdecydowaliśmy się przedstawić. Jest ich dużo więcej, ponieważ nasze piękne miasto jest pełne walorów historycznych i architektonicznych.

Projekt powstał w ramach „Zwolnionych z Teorii”. Nasz portal objął projekt ten patronatem medialnym.

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
7
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.