sklep socjalny w katowicach
Aktualności

Sklep socjalny w Katowicach. Jakie zmiany wprowadzono?

Do sklepu socjalnego w Katowicach wprowadzono znaczące zmiany, które dotyczą osób robiących w im zakupy. O jakich zmianach mowa?

Sklep socjalny „Spichlerz” w Katowicach – to pierwszy taki sklep w Polsce. Otwarto go w grudniu 2020 roku w stolicy Śląska. Drugi ruszy za około miesiąc w Warszawie, a trzeci otworzy się wiosną 2021 roku w Dąbrowie Górniczej. W planach są kolejne lokalizacje. Tymczasem w sklepie w Katowicach wprowadzono zmiany. Jakie?

Sklep socjalny „Spichlerz” w Katowicach. Co się zmieniło?

W sklepie wprowadzono znaczącą zmianę. Do tej pory zakupy robili w nim tylko mieszkańcy Katowic, a teraz nastąpiła pewna istotna zmiana. Z marketu będą mogły skorzystać też inne miasta ze Śląska. To bardzo dobra wiadomość!

Specjalny sklep działa już w Katowicach trzeci miesiąc

Sklep socjalny „Spichlerz” otwarto na początku grudnia 2020 roku na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach. To pierwsze tego typu miejsce w naszym kraju, gdzie ceny są niemal o połowę niższe niż gdzie indziej. Co można podać za przykład? Kasza, ryż, makaron lub mleko kosztują 1 złotych, serek wiejski – 50 groszy, a masło kosztuje 2 złote. Chleb zaś kupimy za 5 groszy, natomiast brokuły za 10 groszy. Do tego są tu jeszcze ubrania i chemia gospodarcza. Wszystkie towary są pełnowartościowe, zaś te spożywcze mają krótki termin przydatności – stąd tak duża obniżka cen.

Drugi taki sklep powstaje w stolicy Polski – Warszawie

Sklep socjalny w warszawskim Mokotowie ruszy niebawem, a dokładnie za miesiąc.

– Odebraliśmy już od architekta projekt, wybieramy ekipę remontową i rozpoczynamy prace, które potrwają około miesiąca, potem otwieramy – zapowiada Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce, która realizuje projekt. – Powierzchnia będzie podobna, jak ta w Katowicach. Tu również będzie sklep i kawiarenka – dodaje.

Trzeci sklep powstaje u nas na Śląsku – w Dąbrowie Górniczej

Otwarcie sklepu jest planowane na wiosnę 2021 roku w Dąbrowie Górniczej przy ulicy Piłsudskiego. Tam remont idzie w najlepsze, ale prace koordynuje miasto. Jak mówi prezes Fundacji Wolne Miejsce, sklep w tym mieście będzie największych spośród nich. Market socjalny będzie miał powierzchnię ponad 300 metrów kwadratowych. Tak jak wspomnieliśmy otwarcie będzie na wiosnę. Może to być albo w kwietniu albo w maju.

Kolejne lokalizacje są planowane na sklepy socjalne

Ta inicjatywa cały czas będzie się rozszerzać. Fundacja Wolne Miejsca planuje uruchomić sklepy socjalne również w Łodzi, Toruniu, Kołobrzegu, Gdańsku. Warszawski urząd chce by fundacja zaczęła prace na drugą lokalizacją – na Pradze. Do fundacji zgłaszają się mniejsze miasta takie jak Piaseczno czy Pruszków.

Dodatkowo samorządowcy ze Śląska także się kontaktują. Samorządowcy takich miast jak: Gliwice, Tychy, Chorzów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie czy też Świętochłowice.

Jednak na uruchomienie następnych sklepów w aglomeracji śląskie trzeba będzie jeszcze poczekać.

Bardzo istotna zmiana wprowadzona w sklepie socjalnym w Katowicach

Nowością w sklepie socjalnym w Katowicach jest możliwość ubiegania się o kartę uprawniającą do zakupów w tym obiekcie przez innych mieszkańców miast.

– Osoby, które są w trudnej, wyjątkowej sytuacji, a nie mieszkają w Katowicach, mogą wystąpić do nas o wydanie czasowej karty dostępu do sklepu. Aby otrzymać taką kartę należy spotkać się z pracownikiem naszej Fundacji, który w Spichlerzu dyżuruje w każdą środę między godziną 15. a 17. – tłumaczy Rykowski.

Jak działa sklep socjalny w stolicy województwa śląskiego?

Zakupy w takim sklepie są możliwe jedynie ze specjalnym skierowaniem. Mieszkańcy Katowic otrzymają je z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Osoby spoza Katowice muszą kontaktować z dyżurnymi Fundacji Wolne Miejsce, o czym wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. Warunkiem jest jednak odpowiedni dochód.

– W chwili obecnej skierowanie może otrzymać osoba, której dochód nie przekracza 250% kryterium dochodowego, to jest 1 752,50 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej oraz 1 320,00 zł w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie (obie kwoty są netto) – wyliczają katowiccy urzędnicy.

Kto może otrzymać skierowanie na zakupy w sklepie socjalnym w Katowicach? Kryterium jest dochód:
  • nie przekraczający 1 752,50 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
  • nie przekraczający 1 320,00 zł w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie.

Za jednym razem w sklepie socjalnym można wydać 100 zł, ale przy takich cenach jakie są w sklepach – wystarczy na naprawdę duże zakupy. Liczba klientów w sklepie nadal rośnie.

ISTOTNA INFORMACJA:

Sklep socjalny w Katowicach znajduje się przy ulicy Tysiąclecia 82. Jest czynny w dni powszednie w godzinach: 9:00 – 18:00 oraz w co drugą sobotę w godzinach: 9:00 – 15:00.

Źródło informacji: dziennikzachodni.pl
Zdjęcie: Lucyna Nenow / Polska Press

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.