schron bojowy w łagiewnikach
Aktualności

Schron bojowy w Łagiewnikach przejdzie generalny remont

Perła pośród obiektów Obszaru Warownego Śląsk przejdzie generalny remont. O jakim obiekcie mowa? Mowa o schronie bojowym w Łagiewnikach.

Obszar Warowny Śląsk to ciąg fortyfikacji wzdłuż dawnej granicy polsko-niemieckiej, których celem była ochrona polskiej i uprzemysłowionej części Górnego Śląska. Pośród obiektów, które stanowiły ich część – kilka z nich znajduje się dzisiaj w dzielnicy Bytomia. Jeden z nich, czyli schron bojowy w Łagiewnikach przejdzie spory remont.

Schron bojowy w Łagiewnikach przejdzie generalny remont

Tak jak wspomnieliśmy jeden ze schronów bojowych w Łagiewnikach przejdzie sport remont. To właśnie polski ciężki schron bojowy przy ulicy Szyby Rycerskie. Nim zaopiekowali się miłośnicy fortyfikacji ze Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”.

– Obszar Warowny Śląsk to absolutnie wyjątkowy zabytek polskiej myśli fortyfikacyjnej z okresu międzywojennego – mówił Dariusz Pietrucha, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” – Z kolei schron w Bytomiu-Łagiewnikach to nasze śląskie „Westerplatte”, bowiem w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku schron został zaatakowany przez Freikorps, a więc wcześniej, niż Niemcy zaatakowali Westerplatte i zanim rozpoczęli bombardowanie Wielunia – podkreślał Dariusz Pietrucha.

Historia schronu bojowego przy ulicy Szyby Rycerskie – jest mało znana

Obiekt, który znajduje się w Łagiewnikach pochodzi z 1937 roku. Położony jest na terenie dawnej Huty „Zygmunt”. Hutę w wyniku restrukturyzacji przemysłu w województwie śląskim zlikwidowano na przełomie XX i XXI wieku. Schron bojowy wyróżniał się nie tylko pancerną kopułą ze stanowiskiem CKM-u, ale także dwoma stanowiskami CKM-u ze strzelnicami pionowymi oraz wejściem. Jeśli chciano się dostać do jego środka, trzeba było przejść przez podziemny korytarz o długości około 15 metrów. Ciekawostka: faktem jest, że takie rozwiązanie przyjęto ze względu na umiejscowienie wejścia do schronu tuż przy nasypie kolei wąskotorowej.

– Nie tylko sam obiekt jest wyjątkowy, ale również jego historia. Schron został opanowany przez Niemców, jednak udało się go odbić podczas akcji powstańczej samoobrony z 1 kompanii Batalionu Obrony Narodowej „Chorzów” – mówił Dariusz Pietrucha ze Stowarzyszenia „Pro Fortalicium”- Polacy utracili go ponownie w nocy z 2 na 3 września, kiedy podjęto decyzję o wycofaniu się z Górnego Śląska – dodał Dariusz Pietrucha.

Co powstanie w wyremontowanym schronie bojowym?

Dzięki wsparciu firmy MDB Playground, która swoją biuro ma ulokowane w pobliżu schronu, członkowie Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” zaczęli gruntowny remont obiektu. Oczyszczono już krzaki wokół schronu, a także przeprowadzono niezbędne prace ziemne.

– Przygotowujemy się do przeprowadzenia prac wewnątrz obiektu, w którym chcemy stworzyć Izbę Pamięci poświęconą Obszarowi Warownemu Śląsk, a także wydarzeniom związanym z II wojną światową w Bytomiu-Łagiewnikach – podkreślał Dariusz Pietrucha z „Pro Fortalicium”.

Warto nadmienić, że miłośnicy fortyfikacji ze stowarzyszenia zwrócili się już do WKZ* o wpis remontowanego schronu do rejestru obiektów zabytkowych. W planach jest także objęcie opieką polskiego, dwukondygnacyjnego ciężkiego schronu bojowego leżącego w Łagiewnikach. Gdzie? Przy ulicy Spacerowej, który również należał do Obszaru Warownego Śląsk.

*WKZ – Wojewódzki Konserwator Zabytków

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom / fot. Tomasz Zamysłowski

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
4
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.