łagiewnik
Aktualności

Czy odpady z Łagiewnik będą usunięte?

Na Łagiewnikach zalega pełno odpadów. Miasto szuka chętnego, który rozbroi tą ekologiczną bombę odpadów z Łagiewnik. Czy uda się usunąć zalegające śmieci?

Ponad 360 ton niebezpiecznych odpadów zalega w Łagiewnikach. Bytom szuka chętnej firmy, która by usunęła ekologiczną bombę w dzielnicy naszego miasta. Czy uda się usunąć zalegający odpady z Łagiewnik? Sprawdźmy to.

Czy odpady z Łagiewnik będą usunięte?

Do końca 2021 roku będzie usunięte ponad 360 ton niebezpiecznych odpadów porzuconych w Łagiewnikach. Urząd Miejski w Bytomiu ogłosił w tej sprawie konsultacje rynkowe, by wyłonić wykonawcę zadania. Dokładnie zbiorowisko śmieci znajduje się przy ulicy Szyby Rycerskie 8. Odpady w tym miejscu ujawniono podczas kontroli w grudniu 2018 roku.

W tym obszarze znajduje się około pół tysiąca pojemników, beczek i puszek, w których znajdują się między innymi:

  • opady z produkcji i przygotowania,
  • obrotu i stosowania barwników,
  • tłuszczów,
  • farmaceutyków,
  • arb,
  • lakierów, farb drukarskich,
  • rozpuszczalników,
  • chłodziw,
  • oleje odpadowe i ciekłe.

W Łagiewnikach jest ponad 360 ton śmieci do usunięcia i utylizacji

Bytom w 2020 roku na usunięcie niebezpiecznych odpadów pozyskał dotację w wysokości 3 mln złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego FOŚ.

– Ujawnione odpady w Łagiewnikach stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców, dlatego cieszę się, że udało się nam pozyskać tak duże dofinansowanie, dzięki któremu możliwe będzie usunięcie i utylizacja porzuconych tam toksycznych substancji – mówił Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia.

Odpady z Łagiewnik będą usunięte

Aktualnie Wydział Inżynierii Środowiska z Urzędu Miejskiego w Bytomiu ogłosił konsultacje rynkowe. Celem takich konsultacji jest wyłonienie podmiotu, który zlikwiduje i zutylizuje niebezpieczne odpady. Konsultacje potrwają do 10 czerwca 2021 roku. Po ich przeprowadzeniu będzie możliwe ogłoszenie przetargu nieograniczonego na wyłonienie wykonawcy zadania.

– Powołana przez prezydenta Bytomia komisja od wielu miesięcy prowadzi intensywne prace mające na celu wyłonienie wykonawcy. Chcemy w najbliższych dwóch miesiącach wyłonić wykonawcę, który do końca 2021 roku posprząta tereny przy ul. Szyby Rycerskie, usuwając z niego odpady sklasyfikowane jako niebezpieczne – mówił Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska UM w Bytomiu.

Źródło informacji: Wiadomości WP

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.