Rozbark: Spotkanie władz miasta z mieszkańcami dzielnicy / Harmonogram spotkań z prezydentem Bytomia w dzielnicach
AktualnościPolityka

Rozbark: Spotkanie władz miasta z mieszkańcami dzielnicy

Odbyło się kolejne spotkanie dzielnicowe władz miasta z mieszkańcami. Tym razem padło na Rozbark. O co pytali bytomianie mieszkający w tym rejonie?

Czas na Rozbark. Na spotkaniu poruszano tematy związane z rewitalizacją, remontami chodników i placów zabaw, ale także kwestie związane z utrzymaniem czystości. To były główne tematy na zebraniu, które odbyło się wczoraj 22 listopada w Centrum Edukacyjno-Kulturalnym im. Gorczyckiego z władzami miasta.

Rozbark: Spotkanie władz miasta z mieszkańcami dzielnicy

Inwestycje drogowe i bezpieczeństwo

Na spotkaniu przedstawiono informacje o inwestycjach drogowych oraz pracach na rzecz poprawy bezpieczeństwa umownej dzielnicy Bytomia, jakie miasto zrealizowało w ciągu 2021 roku. Między innymi były to inwestycje:

  • przebudowa ulicy Musialika,
  • wprowadzenie strefy TEMPO 30,
  • ograniczenie tonażu do 5t przy ulicy Tuwima, Głowackiego, Prokopa i Chorzowskiej,
  • modernizacja oświetlenia,
  • naprawienie powierzchni schodów prowadzących do Parku Mickiewicza,
  • modernizacja przejść dla pieszych przy ulicy Piłsudskiego za zjazdem z Witczaka oraz ulicy Witczaka na wlocie do ulicy Prusa.

Mowa także była o projektach inwestycyjnych, które są w trakcie realizacji. Do tej listy należy:

  • przebudowa konstrukcji nawierzchni wiaduktu drogowego w ciągu ul. Chorzowskiej nad al. Jana Pawła II – zakończenie: II połowa grudnia 2021,
  • remont kanału deszczowego przy al. Jana Pawła II – zakończenie: do końca grudnia 2021,
  • dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnością ciągu komunikacyjnego ze Śródmieścia do dzielnicy Rozbark wraz z przebudową chodników – pochylnia na ul. Chorzowskiej – zakończenie: czerwiec 2022.

Zaplanowano również nowe inwestycje w ramach Programu Kolej+, utworzenie jednego lub dwóch nowych przystanków: Bytom Osiedle Arki Bożka oraz Bytom Rozbark na modernizowanej linii kolejowej nr 131 łączącej Bytom ze stolicą Śląska – Katowicami.

Wypoczynek i rekreacja na Rozbarku

Przyjemne miejsca na wypoczynek i rekreacyjne na Rozbarku? Czemu nie. W planach są inwestycje rekreacyjne, przyjemne i bezpieczne dla wszystkich bytomian. Projekt, o którym właśnie piszemy ma zostać zrealizowany do końca 2022 roku, a obejmuje między innymi:

  • ulicę Witczaka – tam nastąpi przygotowanie strefy z miejscami wypoczynku, relaksu i spotkań międzysąsiedzkich dla różnych grup wiekowych, w tym także seniorów,
  • rozbudowę siłowni przy ulicy Kochanowskiego,
  • utworzenie wybiegu dla piesków,
  • wykonanie ogrodzenia placu zabaw,
  • ulicę Staffa – tu będzie zagospodarowanie terenu zieleni oraz budowę infrastruktury oświetleniowej,
  • remonty placów zabaw przy ulicy Królowej Jadwigi/Reymonta, Siennej, Musialika, Alozjanów, Szynola, Siemanowickiej, Cichej i Placu Barbary.
Modernizacja i remonty rozbarskich placówek edukacyjnych

Na spotkaniu poruszono kwestie placówek oświaty na Rozbarku. Prezydent miasta wspomniał o tym, że zostanie wykonana termomodernizacja budynku Przedszkola Miejskiego nr 32, naprawa instalacji elektrycznej, dachu i kominów oraz remontu pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 6, będą wykonane remonty sieci hydraulicznej w Szkole Podstawowej nr 42. Planowane jest także wykonanie termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 2 przy ulicy Arki Bożka 21.

Sieć wodociągowa i kanalizacje deszczowe

Na zebraniu w Rozbarku wspomniano także inwestycjach wodociągowych i w kanalizacje deszczową, które realizować będzie Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne. W 2022 roku ma odbyć się realizacja przebudowy kanalizacji deszczowej oraz infrastruktury drogowej w części ulic Piłsudskiego, Matejki, Krakowskiej i placu Sobieskiego. Budowa ma się odbyć także sieci wodociągowej i kanalizacji deszczowe w ulicy Kilara.

Sport w Rozbarku

Sport rozwija się świetnie w umownej dzielnicy Bytomia. Powolnymi krokami do końca zbliża się projekt z Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego „Rozbark – nowoczesne, bezpieczne, pełnowymiarowe, oświetlone boisko ze sztuczną nawierzchnią na GKS Rozbark przy ul. Chorzowskiej”. GKS Rozbark będzie miało swoje pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią wraz z oświetleniem i ogrodzeniem. Z kolei rok temu na boisku GKS Rozbark naprawiono trybuny stadionu.

Z BBO zostanie także zrealizowany projekt modernizacji wielofunkcyjnego boiska sportowego przy ulicy Arki Bożka 7-8, który zakłada między innymi uporządkowanie terenu wokół boiska, remont schodów, montaż betonowego stołu do tenisa stołowego, a także dwóch stanowisk do gry szafy.

Na Rozbarku także ruszył jeden z najbardziej innowacyjnych obiektów na skalę krajową i europejską – Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom.

Rewitalizacja, karty parkingowe, oświetlenie

Rewitalizacja Rozbarku – tutaj także poświęcono sporo uwagi. W ramach rewitalizacji przewidziane są remonty budynków mieszkalnych, zagospodarowanie terenów i podwórek. Termin zakończenia prac to kwiecień 2023 rok.

Bytomianie pytali również o wprowadzenie karty miejskiej, która umożliwi korzystanie z parkingów w ramach Strefy Płatnego Parkowania. Karty będą za niedługo wprowadzone. Na spotkaniu mówiono także o zamontowaniu oświetlenia i remoncie ulicy Cichej. Obecnie trwa projektowanie zadania przy bytomskiej ulicy.

Apelowano do władz miasta o utworzenie progów zwalniających przy ulicy Kochanowskiego oraz Tuwima 6a, przebudowę ronda przy ulicy Kilara, uzupełnienie asfaltu na ulicy Mickiewicza, stworzenie miejsc parkingowych przy ulicy Schenka, remont klatki schodowej przy ulicy Siemianowickiej 13, utworzenie toalet publicznych oraz ogrodzenia wybiegów dla psów, utrzymanie czystości na drogach i chodnikach.

Dodatkowo poruszano sprawy związane z:

  • zniżką na wywóz śmieci dla właścicieli Karty Dużej Rodziny,
  • dotacją remontów klatek schodowych na ulicy Prusa 18 i Witczaka 93,
  • zagospodarowaniem terenu między ulicy Głęboką, Katowicką, Chorzowską i Miarki,
  • organizacją dyżurów radnych,
  • nasadzeniami przy ulicy Czarneckiego i Orląt Lwowskich.

Apelowano także o przejęcie przez Bytom niszczejącej kamienicy prywatnej przy ulicy Reymonta.

Kto wziął udział w spotkaniu?

W spotkaniu prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza z mieszkańcami dzielnicy Rozbark wzięli udział również zastępcy prezydenta Michał Bieda, Waldemar Gawron i Adam Fras, radni Rady Miejskiej, a także przedstawiciele MZDiM, Bytomskich Mieszkań, Straży Miejskiej, Policji, Wydziału Inżynierii Środowiska i Wydziału Komunalnego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Terminarz następnych spotkań

  • 13 grudnia, godz. 16.00 – Śródmieście, Szkoła Podstawowa nr 51, ul. Łużycka 12a.
  • 20 grudnia, godz. 16:00 – Sucha Góra, Szkoła Podstawowa nr 38, ul. Korczaka 1.
  • 10 stycznia, godz. 16:00 – Miechowice, Szkoła Podstawowa nr 54, ul. Reptowska 86

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.