AktualnościWiadomości

Rewitalizacja Dworcowej. Montują latarnie i donice

Prace związane z montażem donic i oświetlenia ulicznego trwają od grudnia. W lutym są kontynuowane. Mają być też prowadzone prace brukarskie. 

W ramach opisywanych prac na Dworcowej ma stanąć 58 latarni. Dodatkowo ma być podświetlony mur oporowy od placu Michała Wolskiego, do tego 76 kompletów donic i pergole.

Rewitalizacja Dworcowej. Jaki plan na luty?

W lutym wykonawca inwestycji – firma HUCZ Sp. z o.o. – będzie montować latarnie i donice, ale w dalszym ciągu będą prowadzone też roboty brukarskie, które zostały wykonane dotąd w 70 procentach. Jakie będzie tempo prac? To zależy od pogody. Dotyczy to również prac związanych z wykonaniem okładzin na murze oporowym od strony pl. Wolskiego oraz montażem obrzeży stalowych na terenach zielonych. Gdy temperatury będą zbyt niskie, a warunki nie będą sprzyjać, działania będą przesunięte w terminie.

Zmiana harmonogramu prac

Urzędnicy przypominają, że Miejski Zarząd Dróg i Mostów zawarł w grudniu 2022 roku aneks terminowy z wykonawcą przebudowy ul. Dworcowej. Oznacza to, że zmienił się harmonogram prac, a nowy termin zakończenia realizacji inwestycji został przesunięty na 10 maja 2023 roku. Powodem zmiany była konieczność wykonania dodatkowych prac, uwzględnienia w harmonogramie remontów elewacji kolejnych kamienic i wydłużające się prace na liniach energetycznych realizowane przez spółkę Tauron Dystrybucja.

Jakie prace na Dworcowej?

W ramach prac rewitalizacyjnych na ul. Dworcowej przebudowana zostanie, jak przypomina urząd, ulica, sieci wodociągowe, kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieci elektryczne i teletechniczne. Ulica będzie miała nawierzchnię z ciętego kamienia, a układ drogi zostanie podzielony na strefy: komercyjną – przeznaczoną dla lokalnych przedsiębiorców, rekreacyjną – na której królować będzie zieleń i mała architektura oraz na strefę ruchu. Rewitalizacja obejmuje również powstanie nowych zieleńców, nasadzenia roślinności w donicach, budowę pergoli, postawienie nowych ławek i koszy na śmieci. Ruch samochodów na przebudowanej ul. Dworcowej zostanie uspokojony i ograniczony do niezbędnego minimum. Ponadto pojawi się też monitoring kontrolujący wjazd samochodów na ul. Dworcową, a także ulegnie zmianie organizacja ruchu, aby umożliwić zaopatrzenie sklepów oraz lokali gastronomicznych.

Inwestycja dzięki środkom europejskim

Rewitalizacja ulicy Dworcowej możliwa jest dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Unii Europejskiej. Wartość projektu pn. „Rewitalizacja podobszaru 10 w Bytomiu – okolice ulicy Dworcowej i Rynku” obejmującego ulicę Zaułek, Dworcową oraz okolice bytomskiego Rynku to ponad 26 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 15,3 mln zł.

Źródło: UM

Fot. Hubert Klimek

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
3
Nie
1

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.