AktualnościKulturaLifestyleWiadomości

Rewitalizacja Bobrka. Pozyskano dodatkowe środki

Projekty unijne warte kilka milionów złotych mają zmienić oblicze niektórych rejonów Bobrka. MZDiM podpisał umowy z wykonawcami. 

Ponad 7,6 mln zł – tyle będą kosztować realizowane w Bobrku kolejne unijne projekty. Miejski Zarząd Dróg i Mostów podpisał w piątek /10 lutego/ umowy z wykonawcami: firmą Gijo Kapsa sp.k., która zrealizuje projekt Rewitalizacji podobszaru 8 przy ul. Konstytucji 31a, ul. Konstytucji 38 i ul. Zabrzańskiej 126 oraz firmą General Development Sp. z o.o., która zajmie się rewitalizacją Nowej Kolonii Robotniczej.

Rewitalizacja Bobrka. Gdzie będą prowadzone prace?

Pierwszy z projektów obejmuje nieruchomości przy ul. Konstytucji i Zabrzańskiej. Przy ul. Konstytucji 31 a w ramach prac ekipy wykonawcze wyburzą oficynę i na nowo zagospodarują działkę. Pojawią się tam m.in. obiekty małej architektury, nowe chodniki, ogrodzenia i zieleń. Podobny zakres prac dotyczy terenu przy ul.  Konstytucji 38 oraz Zabrzańskiej 126, gdzie także wyburzone zostaną zabudowania gospodarcze i oficyny. Ma być bardziej estetycznie i przyjaźnie. W ramach tej części projektu prace mają się zakończyć do listopada.

Nowa Kolonia Robotnicza od nowa

Nowa Kolonia Robotnicza jest wpisana do rejestru zabytków. Pochodzi z lat 1907-1922 i jest jednym z przykładów dobrze zachowanej kolonii patronackiej z początku XX wieku. Nie jest jednak, jak można byłoby sądzić, żadnym skansenem czy czymś podobnym. Toczy się tam normalne życie, właśnie dlatego władzom zależy, by z jednej strony zachować unikatowy charakter zabudowy, z drugiej – poprawić komfort życia mieszkańców. Rewitalizacją zostanie objętych 2,29 ha przy ul. Żwirowej, Pawła Stalmacha, Karola Jochymczyka, Karola Olszewskiego i Piotra Czajkowskiego. Realizacja polega na zagospodarowaniu przestrzeni publicznych, w tym wykonanie nowych nawierzchni, terenów zielonych i małej architektury, wraz z niezbędnymi wyburzeniami obiektów budowlanych.

Zagospodarowanie działek będzie polegać m.in. na demontażu istniejących nawierzchni, starych placów zabaw i budowie nowych chodników, obiektów małej architektury, wiat śmietnikowych, nowych nasadzeniach oraz budowie nowej instalacji elektrycznej i teletechnicznej.

Wartość projektów to 7,6 mln zł, z czego 5,2 mln zł wynosi dofinansowanie ze środków UE.

Źródło i zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.