na ulicy miarki
Aktualności

Reorganizacja na ulicy Miarki zostanie poddana badaniom

Tymczasowa organizacja na ulicy Miarki zostanie poddana badaniom i konsultacjom społecznym. Miasto rusza z badaniami 4 października 2021 roku.

Minęły zaledwie dwa tygodnie od wprowadzonych tymczasowych zmian na ulicy Miarki. Przyszła pora specjalne badania. Badania przeprowadzą przedstawiciele Metropolitarnej Szkoły Prototypowania. Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Reorganizacja na bytomskiej ulicy

W sieci wrze na temat tymczasowej organizacji jaką wprowadzono na ulicy Miarki. To bardzo gorący temat i spotka się z niezadowoleniem kierowców oraz mieszkańców Bytomia. Przypomnijmy, że zmiany, które miasto zastosowało na tej ulicy ma poprawić bezpieczeństwo zarówno pieszych jak i kierowców, zmniejszyć ilość pojazdów przemierzających główną arterią miasta, zwiększyć liczbę miejsc parkingowych oraz dodać w tym miejscu ścieżki rowerowe, by kierowcy zamiast czterech kółek wybierali – rowery.

Zmiany, które tymczasowo wprowadzono to:
  • esowanie jezdni, czyli nic innego jak odgięcie toru jazdy dla pojazdów mechanicznych,
  • drogę bytomskiej ulicy zwężono – z dwóch pasów, zrobił się jeden na odcinku od Miarki 2 do Miarki 54; z pozostawieniem dwóch pasów od skrzyżowania z placem Wolskiego i ulicy Jagiellońskiej do Miarki 2; i na końcu od Miarki 54 do rozszerzenia drogi na Kraków i Katowice;
  • dołożono dwa dodatkowe pasy do skrętu w lewo,
  • prawie cała bytomska ulica jest pokryta ścieżką rowerową – wyjątkiem jest fragment w sąsiedztwie z ulicą Matejki, gdzie ruch rowerowy jest na chodniku,
  • zwiększenie miejsc parkingowych,
  • wprowadzenie nowego przejścia dla pieszych.
Co myślą mieszkańcy na temat zmian wprowadzonych na tej ulicy?

– Zmiana na ulicy Karola Miarki to kuriozum – mówi nam mieszkaniec Bytomia, który na codzień porusza się samochodem – Z miasta, po którym się przyjemnie poruszało, zrobili dzisiaj jeden wielki korek. Pierwsze widzę, żeby specjalnie korkować miasto, co trzeba mieć w głowie? – dodał mieszkaniec naszego miasta.

Badania i konsultacje społeczne w sprawie reorganizacji ulicy Miarki

Na samym początku przedstawiciele Metropolitarnej Szkoły Prototypowania porozmawiają z mieszkańcami bytomskiej ulicy oraz użytkownikami ruchu drogowego. Później będą przeprowadzone badania wielkości i struktury natężenia ruchu drogowego oraz parkowania.

Przedstawiciele MZDiM i Metropolitalnej Szkoły Prototypowania nie tylko chcą poznać opinie mieszkańców, którzy mają swoje lokum przy ulicy Miarki, ale również chcą wysłuchać uwag i spostrzeżenia innych bytomian. Dlatego powstanie punkt konsultacyjny przy skrzyżowaniu ulicy Moniuszki z Miarki.

– Wdrożona w połowie września na okres 1,5 miesiąca tymczasowa zmiana organizacji ruchu na ulicy Miarki jest efektem diagnozy występujących na tej ulicy problemów oraz przeprowadzonych analiz i prac przez specjalistów z Metropolitarnej Szkoły Prototypowania, a jej celem jest uspokojenie ruchu i poprawa bezpieczeństwa – mówił zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda – Minęły dwa tygodnie od wprowadzenia zmian, dlatego pora na zapowiedziane badania prędkości poruszania się, struktury rodzajowej ruchu oraz parkowania, a także konsultacje z mieszkańcami. Wyniki tych analiz są niezbędne, aby podjąć decyzję czy poszczególne elementy prototypowej, tymczasowej organizacji ruchu będą w przyszłości wykorzystane przy tworzeniu docelowej organizacji ruchu na ul. Miarki – podkreślał zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

Terminarz badań i konsultacji społecznych

4 – 5 października 2021

Przez te dwa dni przedstawiciele Metropolitalnej Szkoły Prototypowania przeprowadzą wywiady z mieszkańcami ulicy Miarki w godzinach od 10:00 do 13:00 oraz w miejscach usługowych.

6 października 2021

Przy skrzyżowaniu ulicy Miarki z Moniuszki tego dnia stanie punkt konsultacyjny, gdzie zastaniemy przedstawicieli szkoły prototypowania z GZM oraz MZDiM w godzinach od 16:00 do 19:00.

7 października 2021

Z kolei w ten dzień będą przeprowadzone nagrania mające na celu poznanie nie tylko liczbę parkujących samochodów na tej ulicy, ale także dostępność wolnych miejsc postojowych. 7 październik też zostaną przeprowadzone badania wielkości i struktury natężenia ruchu w godzinach szczytu na ulicy Miarki oraz sąsiednich ulicach. Godziny badań będą wyglądać następująco:

  • 07:00 – 09:00
  • 14:00 – 16:00.

Tutaj po raz kolejny stanie punkt konsultacyjny w tym samym miejscu co 6 października, ale będzie działał od godziny 10:00 do 18:00.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.