Aktualności

Przyziemia „Sikoraka” w Bytomiu po rewitalizacji

Niedawno niemałą sumę pochłonęła rewitalizacja przyziemia „Sikoraka” w Bytomiu. Dla takich efektów – było warto.

Przyziemia „Sikoraka” w Bytomiu zyskały całkiem nowy wygląd i będą na pewno służyć uczniom, gdy tylko wrócą do szkoły – przez długi czas. Rewitalizacja tej części bytomskiego liceum pochłonęła sporą sumę, ale dla takich efektów – było warto.

Rewitalizacja przyziemia „Sikoraka” w Bytomiu

– Gmach IV LO to jeden z najbardziej efektownych przykładów architektury secesyjnej w naszym mieście, dlatego cieszę się, że udało się wykonać kolejny krok, by zachować ten zabytek w dobrym stanie. A ponieważ na co dzień służy on młodzieży, było to konieczne, by dostosować go do potrzeb i oczekiwań szkolnej społeczności – podkreślał prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

W pomieszczeniach, które wyremontowano są usytuowane szatnie dla uczniów, sale do zajęć wychowania fizycznego, ale także znalazło się miejsce na nowe toalety.

– Mamy nadzieję, że wszystkie te miejsca będą przez długie lata służyć uczniom – mówiła Bożena Balcerak, dyrektorka IV Liceum Ogólnokształcącego.

Po wielu latach szkoła średnia w Bytomiu doczekała się rewitalizacji przyziemia. Prace, które wykonano to roboty remontowe, budowlano-instalacyjne oraz udrożnienie wentylacji, co było szczególnie koniecznie. By wyeliminować zawilgocenie pomieszczeń.

przyziemia sikoraka w bytomiu

Rewitalizacje nadzorował Nadzór Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Odremontowaniu poddano podłogi – wyczyszczono i uzupełniono lastryko – oraz stolarkę drzwiową. We wszystkich wyremontowanych pomieszczeniach zastosowano tynki renowacyjne, które dodatkowo chronią przed wilgocią oraz eksponują zabytkowy charakter budynku.

– Nadzór sprawowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków gwarantował dbałość o zachowanie substancji zabytkowej i jej wierne odtworzenie. Na szczególną uwagę zasługują odnowione elementy stolarki drzwiowej w kolorze naturalnego drewna – podkreślał Urząd Miejski w Bytomiu.

Rewitalizacja bytomskiej szkoły przy placu Sikorskiego w Bytomiu

Secesyjny budynek dawnej Szkoły Realnej to jeden z architektonicznych symboli naszego miasta. Przyciąga uwagę kolorową glazurowaną cegłą, a budynek powstał w latach 1901-1902. Jego autorem był miejski architekt Karl Brugger. W 1977 roku obiekt wpisano do rejestru zabytków.

Do dnia dzisiejszego zachowały się tam elementy pierwotnego wyposażenia stałego. Między innymi:

  • zaprojektowane specjalnie dla tej szkoły – secesyjne szafy na pomoce naukowe,
  • reprezentacyjna aula na II piętrze z oryginalną stolarką drzwi, okien, sztukaterią, drewnianą bozaerią oraz fragmentami polichromii.

W ostatnich latach w ramach termomodernizacji zabytkowej obiektu szkoły, przeprowadzono tam remont dachu i ocieplono poddasze placówki. Wymieniono lub poddano renowacji również stolarkę okienną i drzwiową. Wówczas w tym czasie odkryto, że pierwsze warstwy farb na wszystkich oknach i kratach były niebieskie. Stąd też zdecydowano, żeby odtworzyć okna i drzwi w pierwszej kolorystce.

Wieża z pięknym zegarem w budynku IV Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu

Szczególną uwagę też możemy zwrócić na wieżę z witrażowym zegarem w obiekcie bytomskiego liceum, którą też wyremontowano. Karl Brugger, projektując budynek wziął pod swoją uwagę ewentualne szkody górnicze. Dlatego też wieża zegarowa ma ukrytą w środku stalową konstrukcję nośną, dzięki której charakterystyczna wieża przetrwała do dziś.

W 2020 roku w ramach zlecenia Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prace w auli realizowała Pracownia Konserwacji Zabytków. Pracownia odkryła wcześniejsze warstwy powierzchni z zachowanymi malowidłami z okresu powstania tego obiektu.

Inwestycja, która miała miejsce w przyziemiach szkoły obiega na kwotę ponad 741 tysięcy złotych, a środki na projekt pozyskano ze Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz środków przekazanych przez wspólnotę mieszkaniową przy ulicy Szymanowskiego 2.

Źródło informacji: wiadomosci.wp.pl
Zdjęcia: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.