Przejścia dla pieszych po modernizacji
Jedne przejścia dopiero powstały, inne zostały przebudowane. Nie brakuje też dodatkowego oświetlenia, a wszystko w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych.
Inwestycja drogowa warta blisko pół miliona złotych ma znacząco przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa pieszych. Jakie prace wykonano w mieście?
Przejścia dla pieszych zmodernizowane
Przebudowane zostało przejście dla pieszych przy ul. Powstańców Śląskich w rejonie skrzyżowania z ul. Chełmońskiego, gdzie powstało też dodatkowe oświetlenie. Podobne działania przeprowadzono w przypadku przejść dla pieszych przy ul. Konstytucji w Karbiu (w rejonie ul. Popiełuszki – obok kościoła pw. Dobrego Pasterza oraz Worpie – w rejonie przystanku autobusowego). Nowa „zebra” wraz z doświetleniem pojawiła się z kolei przy ul. Witczaka w rejonie skrzyżowania z ul. Tramwajarzy, gdzie znajdują się obiekty handlowo-usługowe. Lokalizację zmieniły natomiast przejścia dla pieszych w rejonie ul. Witczaka/Ułańskiej.
Bezpieczeństwo i komfort
Wszystkie przejścia dla pieszych zostały doświetlone i pomalowane na czerwono-biało, aby zwiększyć widoczność oraz w ich obrębie została wykonana kostka integracyjna koloru żółtego dla osób niedowidzących oraz oznakowanie poziome i pionowe.
Prace konsultowane z mieszkańcami
Przejścia dla pieszych do modernizacji zostały wytypowane, biorąc pod uwagę opinie oraz propozycje mieszkańców, którzy zwracali uwagę na poprawę bezpieczeństwa w tych miejscach, oraz we współpracy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów z Komendą Miejską Policji na podstawie statystyk wypadków i kolizji z udziałem pieszych. Przed modernizacją były to najbardziej niebezpieczne przejścia dla pieszych w Bytomiu.
Łączny koszt budowy i modernizacji wszystkich przejść dla pieszych wyniósł ponad 468 tys. zł. Inwestycja została dofinansowana w ramach programu „Marszałkowski program poprawy bezpieczeństwa na drogach województwa śląskiego” w kwocie blisko 113 tys. zł.
Regularna praca
Od 2018 roku Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu sukcesywnie modernizuje istniejące przejścia dla pieszych, doświetlając je, zwiększając widoczność i komfort pieszych oraz dostosowując przejścia do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W latach 2018-2022 Miejski Zarząd Dróg i Mostów zmodernizował 27 przejść dla pieszych.
Źródło: UM Bytom
Fot. Grzegorz Goik