schronu w miechowicach
Aktualności

Przed nami kolejny dzień otwarty schronu w Miechowicach

Miasto zaprasza na następny dzień otwarty schronu w Miechowicach przy ulicy Kasztanowej, gdzie będzie możliwość zwiedzenia całego obiektu.

Ostatnio pisaliśmy, że po długiej przerwie spowodowanej restrykcjami związanymi z epidemią koronawirusa – podziemny schron w Miechowicach ponownie udostępniono dla zwiedzających. To niezła gratka dla miłośników historii i militariów. Teraz miasto ponownie zaprasza na dzień otwarty w tym obiekcie.

Przed nami kolejny dzień otwarty schronu w Miechowicach

Miłośnicy historii i militariów będą mogli ponownie zajrzeć do schronu w Miechowicach przy ulicy Kasztanowej. Bowiem 26 czerwca będzie dzień otwarty, a zwiedzający będą mogli wejść do obiektu w godzinach od 12:00 do 20:00. Takie dni otwarte cieszą się dużą popularnością, dlatego Stowarzyszenie „Pro Fortalicium” postanowiło otworzyć ponownie schron dla zwiedzających.

W miechowickim schronie powstała Izba Pamięci, a w niej poświęcono sporą część historii, która dotyczy wydarzeń ze stycznia 1945 roku. To właśnie wtedy żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się morderstw, rabunków i gwałtów na ludności Miechowic. Pośród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, którego uprowadzono z jednego z domów przy aktualnej ulicy Styczyńskiego. Po wielogodzinnych to torturach zamordowano go w sąsiednich Stolarzowicach.

Oprócz wystawy, którą poświęcono m.in.: Tragedii Miechowickiej, znajdują się także tu ekspozycje dotyczące Tragedii Górnośląskiej. Czekają także informacje o walkach o Górny Śląsk w 1945 roku. Pośród wystaw będzie aż 11 nowych ekspozycji. Autorami wystaw są między innymi:

 • Andrzej Habraszka,
 • Maciej Bartków,
 • Roland Skubała,
 • Piotr Orzeł,
 • Sebastian Markiel,
 • Andrzej Sitarz,
 • Adam Pawełczyk.

Jakie atrakcje „czyhają” na zwiedzających?

Schron w Miechowicach dla pasjonatów historii i militariów to jedna z największych atrakcji w naszym regionie. Dzięki wsparciu ze strony władz miasta, najpierw zakupiono sprzęt audiowizualny, który przekazano w użyczenie Stowarzyszeniu „Pro Fortalicium”. Później powstało nagranie prezentujące walki o Miechowice w języku niemieckim i angielskim. Także dzięki wsparciu miasta, które zakupiło nowy sprzęt audiowizualny, nagranie towarzyszące zwiedzającym podziemny schron jest odtwarzane w systemie dolby surround. Na potrzeby lepszego nagłośnienie i oświetlenia zakupiono między innymi:

 • nowe głośniki,
 • komputer sterujący systemem dolby surround,
 • ramki multimedialne,
 • mikrofony,
 • oświetlenie ledowe.

Warto nadmienić, iż dzięki nowemu sprzętowi nagranie, którego celem jest przedstawienie historii walk o Miechowice – jeszcze bardziej oddaje to, co działo się w tej miejscowości ponad 70. lat temu.

WAŻNA INFORMACJA

Z uwagi na wciąż obowiązujące restrykcje sanitarne do schronu będzie mogło wejść tylko 12 osób. Z uwagi na brak możliwości zachowania dystansu społecznego, przed wejściem do schronu należy mieć założone maseczki. Przerwa pomiędzy grupami jest około 10 minut. W tym czasie jest wietrzony schron oraz dezynfekowany.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
3
Nie
2

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.