Aktualności

Przebudowa torowiska przy ulicy Frycza Modrzewskiego

Wczoraj została podpisana umowa przez spółkę Tramwaje Śląskie SA z głównym wykonawcą na przebudowę torowiska przy ulicy Frycza Modrzewskiego w Szombierkach.

„Przebudowa infrastruktury tramwajowej wzdłuż ul. Frycza Modrzewskiego w Bytomiu” jest wspólną inwestycją spółki Tramwaje Śląskie SA i naszego miasta. W zakresie gminy jest przebudowa skrzyżowania ulicy Frycza Modrzewskiego i Zabrzańskiej, zaś w zakresie tramwajowej spółki jest modernizacja torowiska wzdłuż ulicy Frycza Modrzewskiego od granicy z Rudą Śląską do przystanku Szombierki Kościół za skrzyżowaniem z ulicą Zabrzańską.

Od początku zakładaliśmy, że oba zakresy chcemy wykonać w jednym czasie, najlepiej przez jednego wykonawcę. Stąd decyzja o wspólnym przetargu. Dzięki temu nie narazimy mieszkańców na podwójne utrudnienia, lecz obie inwestycje zrealizowane zostaną, jak to się mówi, za jednym zamachem – zaznacza Bolesław Knapik, prezes Zarządu Spółki Tramwaje Śląskie SA.

Przeznaczony do przebudowy odcinek obejmuje około 1300 metrów toru pojedynczego (mtp.) głównie jednotorowej linii tramwajowej, która w większości przebiegu jest linią wydzieloną z jezdni. Nowe torowisko będzie torem klasycznym na podkładach strunobetonowych ze sprężystym mocowaniem szyn, a w miejscach przejazdów torowo-drogowych i przejść dla pieszych szyny ułożone zostaną w prefabrykowanych płytach torowych, montowane z użyciem elastycznych mas zalewowych.

W zakresie przebudowy są także m.in.: słupy i sieć trakcyjna, budowa systemu zdalnego sterowania zwrotnic, ulepszenie mostu nad Bytomką oraz budowa nowych platform na przystanku Szombierki Frycza Modrzewskiego. W ramach tej projektu inwestycyjnego, miasto Bytom zrealizuje też modernizację skrzyżowania ulicy Frycza Modrzewskiego i Zabrzańskiej. Zakres prac obejmie przebudowę skrzyżowania aż do ulicy ks. Włodarskiego.

W ramach zaplanowanych prac remontowych wykonana zostanie również m.in.: modernizacja zatoki autobusowej i peronu tramwajowego, przebudowa i budowa chodników, zjazdów, ciągu pieszo-rowerowego z kostki betonowej oraz wybudowana zostanie droga rowerowa, a także przebudowane zostanie oświetlenie uliczne i nowa sygnalizacja świetlna. Prace obejmą także uporządkowanie zieleńców, zasadzenie drzew i krzewów oraz przebudowę odwodnienia układu drogowego.

Przebudowa skrzyżowania ulicy Frycza Modrzewskiego z ul. Zabrzańską wpłynie znacząco na poprawę bezpieczeństwa i komfort jazdy kierowców, którzy kierują się z Bytomia w stronę Zabrza i Rudy Śląskiej – mówił Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Całkowity koszt projektu inwestycyjnego realizowanego przez firmę Silesia Invest wynosi 13,6 mln zł netto, a w tym 3 mln 49 tys. zł netto to koszt zakresu drogowego, który będzie ponosić gmina Bytom.

Na realizację prac w zakresie tramwajowym wykonawca ma czas do kwietnia 2022r., za w zakresie miejskim do końca września 2021r.

Źródło: bytom.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.