rewitalizacja Kolonii Zgorzelec
Aktualności

Powoli rusza plac budowy, czyli rewitalizacja Kolonii Zgorzelec

Właśnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac modernizacji 10 budynków na unikatowym osiedlu w Bytomiu – Kolonii Zgorzelec.

Powoli rusza plac budowy – rewitalizacja Kolonii Zgorzelec. Modernizacja dotyczy 10 budynków, a ekipy z pracami remontowymi ruszą już w maju. To osiedle jest jednym z flagowych przykładów zespołu urbanistyczno-architektonicznego z okresu rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku. Kiedy ruszają pierwsze prace?

Kolonia Zgorzelec – zabytkowe i postindustrialne osiedle w Bytomiu

Jest to osiedle, które jest zatopione pośród zieleni i oddalone od miejskiego gwaru. Tak jak pisaliśmy wyżej to jeden z flagowych przykładów zespołu urbanistyczno-architektonicznego z okresu rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku. Do tego osiedla zaglądają miłośnicy postindustrialnych klimatów przemierzających region w poszukiwaniu dawnych śladów przemysłowych gigantów.

– Trzeba pamiętać, że Kolonia Zgorzelec to nie skansen, tylko miejsce, w którym toczy się normalne życie. Dlatego tak ważne jest, by z jednej strony zachować unikatowych charakter tej zabudowy, ale przede wszystkim poprawić komfort życia jego mieszkańców – przekonywał Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Od 67 lat mieszkańcem tego osiedla jest Czesław Kaleta, który pamięta czasy, kiedy wszystkie budynki były zamieszkałe.

– Zawsze dobrze się tu mieszkało, bo jest cicho i spokojnie. Cieszę się, że budynki zostaną odnowione i będą mogli się tu wprowadzić nowi lokatorzy – mówił dla WP Wiadomości Czesław Kaleta.

Rewitalizacja Kolonii Zgorzelec w Bytomiu

Ekipa remontowa swoje prace zacznie 10 maja 2021 roku. Od tego momentu 10 budynków zacznie przechodzić swoją rewitalizację.

– Podpisaliśmy już umowę z wykonawcą, a także protokół przekazania budowy. Teraz zadaniem wykonawcy jest przygotować i zabezpieczyć teren budowy – mówił Jacek Panas z Zakładu Budynków Miejskich – Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Projekt rewitalizacji obejmuje budynki nr: 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 30, 36. Mieszkańcy tych budynków doczekają się między innymi niezbędnych remontów dachów czy klatek schodowych.

– Dotarliśmy do momentu, w którym rusza autentyczna odbudowa tego wyjątkowego osiedla. Koszt tej inwestycji to 5,6 mln zł z czego 4,8 mln zł to dofinansowanie ze środków Obszaru Strategicznej Interwencji – mówi Andrzej Maciak, prezes ZBM – TBS.

Zakres tej rewitalizacji także obejmuje wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, odnowienie elewacji oraz remont i wymianę instalacji elektrycznej. W późniejszej fazie projektu zagospodarowane będą podwórka.

Na terenie osiedla ma powstać plac sportowy, nowe chodniki, a całość tego dopełnią tablice informujące o historii Kolonii Zgorzelec oraz elementy małej architektury. Roboty budowlane mają zakończyć się w grudniu 2022 roku.

W ramach I etapu projektu realizowanego przez Bytomskie Mieszkania w sierpniu zaczął się remont 5 budynków. W nieużytkowanych przez lata pustostanach powstaną kolejne lokale mieszkalne o powierzchni 50m2.

Źródło informacji: WP Wiadomości

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.