AktualnościKoronawirus

Polska będzie miała dostęp do szczepionki na koronawirusa. Kto ją dostanie jako pierwszy?

Na wczorajszej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, poinformowano o tym, że Polska będzie miała dostęp do szczepionki na koronawirusa.

Konferencja prasowa została zwołana jako odpowiedź na wczorajszą wiadomość podaną przez firmę Pfizer. Firma ogłosiła, że ma szczepionkę na koronawirusa SARS-Cov-2, która jest skuteczna w 90 procentach.

– Polska będzie miała dostęp do szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. Jesteśmy stroną unijnych umów na szczepionki przeciw COVID-19. Dostaniemy je w takim samym czasie, jak inne kraje zachodnie i tyle, ile wynika z zasady proporcjonalności związanej z liczebnością danego kraju – powiedział szef rządu.

Amerykańska firma farmaceutyczna Pfizer ogłosiła wczoraj, że rozwijany przez nią projekt szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 ma ponad 90 procent skuteczności (tylko w przypadku 10 procent zaszczepionych osób rozwijała się infekcja COVID-19). Koncern ogłosił, że w 2021 roku może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Projekt szczepionki rozwijany we współpracy z niemieckim zakładem biotechnologicznym BioNTech SE.

Kiedy Polska otrzyma szczepionki na koronawirusa? Kto otrzyma ją jako pierwszy?

Wiosną 2021 roku lub nawet wcześniej nasz kraj będzie miał do dyspozycji ponad 20 mln szczepionek na COVID-19. Jako pierwsi szczepionkę dostaną seniorzy, przedstawiciele służb medycznych i mundurowi, ale będzie to dobrowolne. Zaszczepione zostaną tylko te osoby, które wyrażą na to zgodę.

W środę – 11 listopada – Unia Europejska podpisze umowy z kilkoma koncernami, które opracowują szczepionko przeciwko koronawirusowi, m.in. z firmą Pfizer, Johnson & Johnson, Moderna.

– Kilka dni temu zarządziłem przygotowanie na przyszły rok całej infrastruktury do szczepienia. W środę będzie podpisanie umowy na dostawę szczepionek. Poprzez umowy, do których przystąpiliśmy z UE, mamy równe prawo korzystania ze szczepionek na COVID-19 – powiedział premier, Mateusz Morawiecki.

Warto nadmienić, że Polska jest stroną umów, na mocy których nasz kraj proporcjonalnie do liczby ludności otrzyma w ramach wspólnych zakupów unijnych określoną liczbę szczepionek przeciw koronawirusowi.

Źródło: zdrowie.radiozet.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.