Kultura

Pogotowie kulturalne: Kapsuła czasu

Kapsuła czasu – historia plakatem pisana odbyła się w ramach programu „Pogotowie kulturalne” Muzeum Górnośląskiego. Wczoraj premiera miała miejsce na kanale YouTubie muzeum.

18 czerwca 1929 roku odbyło się uroczyste – przy udziale przedstawicieli miejskiej arystokracji – wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy gmach Miejskiej Kasy Oszczędności, którego wydzieloną część miały zająć także muzeum miejskie i miejska biblioteka publiczna.

W tym roku Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, kontynuujące tradycje przedwojennego Oberschlesisches Landesmuseum, obchodzi 110. rocznicę działalności.

Z tej okazji postanowili wydobyć na światło dzienne kamień węgielny, wmurowany w roku 1929 i zarazem opowiedzieć historię o ich instytucji. W niszy, za kamieniem węgielnym, umieszczono metalową tubę, a w niej zaś kilka niezwykłych drobiazgów, dokumentujących dawne czasy.

Co takiego skrywała kapsuła czasu? Muzeum postanowiło zaprezentować Wam 110-letnią historię przez pryzmat niecodziennych okazów.

Film powstał w ramach programu „Pogotowie kulturalne”, którego celem jest umożliwienie dostępu do kultury osobom z chorobą nowotworową i leczącym się neurologicznie, którzy z przyczyn zdrowotnych, z powodu niskiej odporności i wielogodzinnych sesji w szpitalu, nie mogą uczestniczyć w życiu kulturalnym na co dzień.

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Kultura

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.