otwarta konferencja ekologiczna
Aktualności

Otwarta Konferencja Ekologiczna w Bytomiu

W naszym mieście odbędzie się Otwarta Konferencja Ekologiczna. Na wydarzenie przygotowano szeroką i atrakcyjną ofertę dla dzieci oraz młodzieży.

Za niespełna dwa tygodnia odbędzie się Otwarta Konferencja Ekologiczna w Teatrze Rozbark. Jest to 15 edycja tego wydarzenia, a przewodnim hasłem będzie „Miasto zielone – miasto zdrowe” z cyklu „Bezpieczeństwo ekologiczne w mieście”. Oprócz imprez towarzyszących wydarzeniu, odbędą się także wydarzenia adresowane do grup szkolnych. Na dzieci i młodzież czeka szeroka gama atrakcji. Będą warsztaty edukacyjne, quizy i konkursy.

Do kogo skierowana jest Otwarta Konferencja Ekologiczna?

Wydarzenie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę związaną z ochroną przyrody. W czasie konferencji oprócz wykładów, które wygłoszą eksperci z zakresu ochrony środowiska, nauk o zdrowiu, architektury krajobrazu – odbędą się również bardzo ciekawe imprezy towarzyszące, które są adresowane do grup szkolnych.

Otwarta Konferencja Ekologiczna w Bytomiu

Recyklingowa Ścieżka Edukacyjna

To impreza towarzysząca jest przygotowana przez FCC Polska. Podczas Recyklingowej Ścieżki Edukacyjnej „#JestemwPorządku” – dowiemy się o idei recyklingu i o tym ile razy można poddać recyklingowi tworzywa sztuczne, co to jest RDF, z ilu butelek PET można wyprodukować polar albo ile waży zbelowana kostka z plastikowych butelek.

Recyklingowa Ścieżka Edukacyjna będzie zorganizowana na terenie Teatru Rozbark, obok ścianki wspinaczkowej i będzie dostępna od godziny 9:00 do 14:00. Uczestnicy przekonają się również na własne oczy, ile śmieci produkuje każdy z nas i co w zakładach wytwarza się z kostek z butelek plastikowych.

Na chętnych czeka również test wiedzy oraz recyklingowa kanapa z pojemnika na odpady, która świetnie sprawdzi się w roli miejsca do wykonywania pamiątkowej fotografii lub selfie 😉.

Akcja „Oddaj elektrozłom za drzewko”

Akcja „Oddaj elektrozłom za drzewko” jest już nam znana, bowiem sklep budowlany Castorama prowadził taką akcję w tym roku.  Przy współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko odbędzie się właśnie ta akcja. W tym dniu każdy mieszkaniec w zamian za przyniesione elektrośmieci, otrzyma małe drzewko lub cebulki kwiatowe.

Dla najmłodszych odbędą się warsztaty i mianowanie na Strażników Czerwonych Pojemników – wręczanie orderów z recyklingu. W trakcie zajęć dzieci dowiedzą się dlaczego selektywna zbiórka elektrośmieci jest tak istotna oraz jakie cuda mogą powstać z recyklingu (np. ule), zobaczą też plastrony miodu oraz poszukają heksagonów w sztuce, architekturze, nauce, a nawet w świecie gier komputerowych. Na warsztatach powstaną wyjątkowe „pszczele” łapacze snów. Na zakończenie odbędzie się konkurs, w trakcie którego sprawdzimy wiedzę najmłodszych na temat recyklingu.

Edukator leśny

Następny ciekawy punkt wrześniowego wydarzenia to Edukator leśny. Przedstawiciele Nadleśnictwa Brynek będą opowiadać o istotnych kwestiach związanych ze środowiskiem. Po spotkaniu uczestnikom zostaną rozdane sadzonki drzew/krzewów leśnych oraz różne ekologiczne gadżety i foldery promujące Nadleśnictwo Brynek.

Pasieki, miód, mobilna łąka kwiatowa

Pasieki i miód

Fundacja Odzyskaj Środowisko opowie także o ulach wielkopolskich oraz ulach, które powstają z recyklingu i zaprezentuje mapy „Na czerwonych szlaku pasiek z recyklingu” z uwzględnieniem Bytomia. W programie imprezy towarzyszącej jest także degustacja miodu oraz zaproszenie do pasieki z recyklingu w naszym mieście. Odbędą się również spotkania z bytomskimi pszczelarzami, którzy będą opowiadać o sposobie hodowli pszczół, ich pożytecznym wpływie na przyrodę i życie człowieka oraz łąkach kwietnych.

Zieleń w walce ze smogiem

W programie ekologiczne wydarzenia znajdziemy warsztaty bytomskiego MZDiM „Zieleń w walce ze smogiem”, podczas których pracownicy jednostki zaprezentują gatunki roślin, które w naszym otoczeniu najbardziej pomagają mieszkańcom w walce z niską emisją.

Mobilna łąka

Mobilna łąka to elektryczna Corsa oklejona w kwiaty, która ma na celu zwrócenie uwagi nie tylko na problemy pszczół, ale również na inne zagrożenia ekologiczne jak np. produkcja plastiku czy zanieczyszczeń do powietrza. W bagażniku samochodu rośnie prawdziwa łąka. Dookoła samochodu staną donice z kwiatami lokalnymi roślin miododajnych, a ulotki informacyjne wraz z saszetkami tych roślin będą rozdawana uczestnikom konferencji.

Konferencja w Bytomiu

W dniu konferencji dzieci będą mogły skorzystać z elementów infrastruktury znajdującej się na obiektach Centrum Wspinaczkowego Skarpa (należy zabrać obuwie zmienne). Warunkiem udziału w imprezach jest nadesłanie informacji mailowej (osoby indywidualne) karty zgłoszenia (grupy szkolne) do 13 września br. na adres e-mail: [email protected].

Listę uczestników (w przypadku zorganizowanych grup szkolnych) oraz oświadczenie o stanie zdrowia organizatorzy proszą o przyniesienie 15 września.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.