opera śląska
Kultura

Opera Śląska: Nowy sezon artystyczny w Bytomiu!

Opera Śląska zapowiada 77. sezon artystyczny w Bytomiu. Inauguracja nastąpi z Operą Gaetana Donizettiego „Łucja z Lammermoor”. Na wrzesień zaplanowano kilka premier.

3 września Opera Śląska zaczyna nowy sezon artystyczny. Na początek inauguracji placówka zagra Operę Gaetana Donizettiego „Łucja z Lammermoor”. Później premierę będzie miała „Muzyczna awantura z happy endem, czyli Adam Snopek Stand-up przy fortepianie kontra Kameraliści Opery Śląskiej w Bytomiu” oraz opera komiczna „Napój miłosny” w ramach Nocy Teatrów Metropolii. W repertuarze bytomskiej placówki nie zabraknie spektakli, których premiery odbyły się w ubiegłym sezonie.

Opera Śląska: Nowy sezon artystyczny

Tak jak wspomnieliśmy sezon artystyczny placówka zaczyna z „Łucją z Lammermoor”. Opera była prezentowana już wcześniej w sieci, podczas lockdownu. Wówczas oglądało ją około 5 500 osób. Wkrótce 3 i 5 września będziemy mogli zobaczyć operę na żywo na łamach bytomskiej placówki.

„Łucja z Lammermoor” opera Gaetana Donizettiego opowiada o losach szkockich kochanków – Łucji i Edgara. Pomimo trwających waśni między ich rodami, młodzi zakochują się w sobie i zaręczają. Jednak nie będzie im dane zażyć małżeńskiego szczęścia. Sztuka jest zilustrowana przepiękną i pełną dramatyzmu muzyką.

Jak się skończy historia? Odpowiedź znajdziecie wybierając się na sztukę do Opery Śląskiej w Bytomiu.

„Napój miłosny” będzie grany podczas 11. Nocy Teatrów Metropolii

Sztuka odbędzie się 11 września. Z okazji wydarzenia Opera Śląska przygotowała mnóstwo atrakcji między innymi:

  • warsztaty plastyczne,
  • lekcje śpiewu,
  • zajęcia baletowe dla dzieci i dorosłych.

„Napój miłosny” to opera komiczna i oczywiście dzieło Gaetana Donizettiego. Szykujcie się – to jedyna okazja by zobaczyć bytomską placówkę w takiej odsłonie. Będzie wiele niespodzianek.

„Muzyczna awantura z happy endem, czyli Adam Snopek Stand-up przy fortepianie kontra Kameraliści Opery Śląskiej w Bytomiu”

17 września za to będzie mogli zobaczyć przeciwniczki, które rywalizują ze sobą od lat. W jednym z narożników stanie Muzyka Rozrywkowa wspierana przez Adama Snopka. Zaś w przeciwnym narożniku zobaczymy Muzykę Klasyczną, która będzie dopingowana przez Kameralistów Opery Śląskiej. Kto wygra tę rywalizację? Finał za pewne będzie fascynujący.

Ciekawe premiery w Operze Śląskiej

18, 19 września – opera „La Rondine” – „Jaskółka” Giacomo Pucciniego.

Spektakl to wynik koprodukcji z Meininger Staatstheater / Kulturstiftung Meiningen-Eisenach zrealizowaną w Niemczech w 2019 roku. Sztukę reżyserował Bruno Berger-Gorski i to także on czuwał nad całokształtem widowiska w Bytomiu.

„La Rondine” – to spektakl, którego myśl przewodnia brzmi: oddanie znaczenia prawdziwej miłości. Sztuka nie analizuje tylko treści opery, ale skupia się również na historii utworu i intrygującej biografii kompozytora.

12 września – Opera Śląska, 21 września – Teatr Śląski w Katowicach: „Sól Ziemi Czarnej” (balet)

Z kolei w tych dniach będziemy mogli zobaczyć balet na podstawie filmu Kazimierza Kutza „Sól Ziemi Czarnej” w reżyserii i choreografii Artura Żymełki.

Sztuka, tak jak i film Kazimierza Kutza odnosi się do ważnych wydarzeń w historii naszego kraju: powstań śląskich, które toczyły się w momencie formowania Państwa Polskiego. Sceniczne przetworzenie filmu z pietyzmem odnosi się do pierwowzoru, uwypukla charakterystyczne dla Śląska siłę tradycji, więzów rodzinnych, stanowczość charakterów i głębię poczucia regionalnej tożsamości.

Innowacyjny spektakl jest okazaniem szacunku minionym bohaterom oraz szansą na przywrócenie pamięci powstań i polskiej historii następnym pokoleniom.

Źródło informacji, zdjęcie: e-teatr.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Kultura

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.