gęsie pióra
Kultura

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Statuetki Gęsie Pióra rozdane!

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zorganizowało XVII edycję ogólnopolskiego konkursu „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”. Statuetki Gęsie Pióra rozdano.

Jak zostać nowym Danem Brownem i w jaki sposób rozsławić obraz należący do kanonu sztuki polskiej wśród młodych ludzi? Na te pytania starali znaleźć odpowiedzi pracownicy bytomskiej jednostki, organizujący XVII edycję ogólnopolskiego konkursu „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”.

Statuetki Gęsie Pióra rozdane przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Przepis na gwarantowany sukces okazał się bardzo prosty. Co roku typowany jest jeden obraz z Galerii Malarstwa Polskiego – Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. On następnie opisywany jest przez uczniów. Podczas edycji w tym roku było to dzieło ulubionego malarza skamandrytów Wacława Borowskiego „Nad wodą”. Istotne jest to, że uczestnicy konkursu mają do wyboru dwie kategorie:

  • formalną, w której liczy się przede wszystkim umiejętności opisu wszystkich elementów malarskich budujących obraz,
  • literacką, w której oceniany jest pomysł na stworzenie opowieści – opowiadania, wiersza, dramatu lub eseju literackiego – wykorzystującej zarówno historię obrazu i jego wizerunek, jak i okoliczności związane z jego powstaniem.

Oczywiście zadanie wydaje się bardzo trudne, ale jak się okazuje – atrakcyjne dla młodzieży. W tym roku do konkursu zgłoszono i nadesłano 214 prac.

– Cieszy nas ogromnie fakt, że nawet pandemia i wiążące się z nią czasowe trudności z dostępnością do bibliotek i instytucji kultury nie zniechęciły młodych ludzi do działania– mówiła Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i przewodnicząca jury – Mało tego, w tym roku prace napisane są na bardzo wysokim poziomie, uczestnicy zdołali dotrzeć do ciekawych i niełatwo dostępnych materiałów, także biograficznych, które pozwoliły stworzyć interesujące historie i dobre opisy obrazu Wacława Borowskiego.

O poziomie prac świadczy publikacja pokonkursowa, która jest dostępna w wersji papierowej i elektronicznej na stronie bytomskiej jednostki kulturalnej. W tym roku z racji obszerności prac liczy ona aż 120(!) stron.

– Uczestnicy konkursu nie tylko poznali dokładnie biografię Wacława Borowskiego, założenia programowe ugrupowania „Rytm”, ale również ustalili takie szczegóły, jak chociażby marka samochodu, którym mógł poruszać się Borowski podczas swojego pobytu we Włoszech – podsumowała Anna Rak, koordynator projektu, dodając: – A wszystko po to, aby uprawdopodobnić historie będące treścią stworzonych przez nich opowiadań.

XVII ogólnopolski konkurs „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”

Konkurs z pewnością od lat doskonale popularyzuje obrazy polskich artystów zgromadzone w Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Z tego powodu nagrody główne w konkursie – statuetki Gęsie Pióra – zaprojektowane były specjalnie na potrzeby tego wydarzenia. Statuetki ufundował Prezydent Miasta Bytomia Mariusz Wołosz.

Do kogo tym razem trafią statuetki Gęsie Pióra?

W tym roku statuetki trafiają do rąk Joanny Brzenczki z I LO w Raciborzu i Julii Ćwiąkały z I LO w Jeleniej Górze. Pełen werdykt jest dostępny na stronie www.muzeum.bytom.pl.

– To jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie – mówił Prezydent Miasta Bytomia Mariusz Wołosz – Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i promocję sztuki polskiej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Źródło informacji, zdjęcia: Materiały prasowe MG Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Kultura

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.