wystawa archeologiczna najcenniejsze
Kultura

Wystawa archeologiczna „Najcenniejsze” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Muzeum Górnośląskie w Bytom obchodzi 110-lecie istnienia placówki. Wystawa archeologiczna „Najcenniejsze” to wydarzenie bardzo interesujące.

Wystawa archeologiczna „Najcenniejsze” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu przygotowana jest z okazji 110-lecia istnienia placówki. Wydarzenie to zaprasza na wystawę, która ukazuje niezwykłe przedmioty, które były gromadzone od dawien dawna w muzeum.

„Najcenniejsze” – wystawa archeologiczna w bytomskiej placówce

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu ma już 110 lat. To bardzo sporo. Z okazji jubileuszu bytomskiej placówki, muzeum organizuje wystawę archeologiczną „Najcenniejsza”. Co znajdziemy w tej wystawie?

Fragment naczynia z pismem runicznym i multanki. Multanki to najstarszy instrument dęty znaleziony na ziemiach polskich. Znajdziemy także kości wymarłych zwierząt, biżuterię srebrną z wczesnego średniowiecza lub broń z epoki brązu. To tylko niektóre z przedmiotów, które będziecie mogli znaleźć na ekspozycji wystawy „Najcenniejsze”.

– Można powiedzieć, że jest to wystawa łatwa, miła i przyjemna. Po prostu chwalimy się tym najcenniejszym, co mamy. Na wystawie prezentujemy artefakty ze Śląska, Polski oraz z odległych zakątków, m.in. Ameryki Północnej – mówiła Dorota Podyma, kustosz wystawy „NAJcenniejsze”.

Jednym z ciekawszych eksponatów jest drewniana laska, którą odkryto w Bytomiu. Datowa na XIII wiek była bogato ornamentowana. Między innymi gwiazdą Dawida.

– Zastanawiamy się nad jej funkcją. Czy była to laska sądownicza, czy miała coś wspólnego ze społecznością żydowską? W średniowieczu heksagram był symbolem piwowarstwa. I teraz pytanie: czy była to laska sądownicza, czy laska członka cechu piwowarów? – dodała Dorota Podyma.

Wystawa z okazji jubileuszu istnienia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Ekspozycja prezentuje bogatą kolekcję przedmiotów z działu archeologii. Wystawę przygotowano z okazji 110-lecia istnienia bytomskiej placówki. Na niej zobaczymy unikatowe przedmioty, który gromadzona od dawien dawna w muzeum. Na ekspozycji zapoznamy się również z historią Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Muzeum posiada największe zbiory archeologiczne w województwie śląskim. Należy do jednej z najważniejszych w naszym regionie, jak i kraju instytucji kulturalnych. Wystawę można odwiedzać aż do 30 czerwca w gmachu Muzeum Górnośląskiego przy placu Jana III Sobieskiego 2 w Bytomiu.

Źródło informacji: wiadomości.wp.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Kultura

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.