międzynarodowy dzień pizzy
AktualnościLifestyle

Międzynarodowy Dzień Pizzy – 9 lutego

Międzynarodowy Dzień Pizzy 🍕 obchodzimy 9 lutego. Jest to ulubiona potrawa wielu Polaków. Wszystkim kojarzy się ona z kuchnią włoską, jednak stamtąd nie pochodzi.

Oficjalnie smakosze kulinarni wyróżniają aż 50 rodzajów pizzy. W praktyce ten ulubiony przysmak doczekał się setek rozmaitych form serwowanych na stołach we wszystkich zakątkach świata. 9 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Pizzy. Wszystkim kojarzy się pizza z kuchnią włoską, aczkolwiek nie pochodzi stamtąd. Więc skąd? Tego dowiedziecie czytając artykuł.

Jaką historię ma Międzynarodowy Dzień Pizzy 🍕?

Pizza uchodzi za kultowy przysmak kuchni włoskiej. Tymczasem pierwsze potrawy tego typu zaczęli serwować nie Rzymianie, a starożytni Grecy. Wprawdzie pieczony placek polany oliwą i zapiekany z ziołami serwowano na terenie Italii. Jednak oficjalnie to Grecy są autorami tego niezwykłego dania.

Eksperci kulinarni zazwyczaj nazywają pizzą zapiekanym plackiem na bazie sosu pomidorowego, a to z kolei znacznie skraca historię pizzy. Pierwsze pomidory przyjechały do Europy dopiero w XVI wieku. Zanim jednak mieszkańcy Neapolu przyzwyczaili się do smaku pomidorów, upłynęło sporo czasu. Pizza z dodatkiem przypraw i sosu pomidorowego zdominowała tamtejsze tereny na dobre dopiero w XVIII, stając się kultową potrawą Neapolitańczyków. Później całego Półwyspu Apenińskiego.

12 lat temu, w 2009 roku – pizzę neapolitańską decyzją Komisji Europejskiej, uznano za wyrób tradycyjny i przyznano pizzy certyfikat TSG. Przysmak ten doczekał się również swojego dnia. Święto pizzy 9 lutego obchodzi się w Polsce, Rosji i we Włoszech. W Wielkiej Brytanii obchody tego święta odbywają się 1 lipca. W Brazylii ten dzień przypada na 14 lipca.

Gdzie i jak często jemy pizzę 🍕?

96% osób przyznaje, że zdarza im się jadać pizzę, zaledwie 4% osób nie pizzy w ogóle. Zdecydowanie rzadziej pizzę jedzą osoby po 55. roku życia. Pośród osób jedzących pizzę 30% je ją raz w miesiącu, a 33% – dwa, trzy razy w miesiącu, raz w tygodniu – 8%. Częściej niż raz w tygodniu pizzę je 2% badanych i zdecydowanie częściej są to mężczyźni. 27% je pizzę rzadziej niż raz w miesiącu.

Najczęściej zamawiana pizza, to ta z dowozem do domu 40%. Pizzę w lokalu jada 26% badanych i zdecydowanie rzadziej robią to osoby w wieku 35-44 lat, które częściej niż inni wolą pizzę przyrządzić samodzielnie w domu. Pizzę samodzielnie piecze 20% badanych. Co ciekawe, osoby kupujące pizzę mrożoną lub spód do pizzy 10%, to zdecydowanie częściej osoby będące w wieku 55+.

Najbardziej znanymi pizzeriami wśród badanych są: Pizza Hut, Da Grasso i Telepizza.

Jak zrobić dobre ciasto na pizzę 🍕?

Składniki:
  • 250 g mąki
  • 150 ml ciepłej wody
  • łyżeczka cukru
  • łyżeczka soli
  • 1 łyżka oliwy
  • 15 g drożdży
Przygotowanie:

🍕Drożdże rozpuść całkowicie w 60 ml wody, dodaj cukier i trzy łyżki mąki. Mieszankę odstaw na 40 minut w ciepłe miejsce, by dobrze wyrosła.

🍕Resztę mąki przesiej i wymieszaj z łyżeczką soli.

🍕Do wgłębienia w mące wlej powoli drożdże, ciepłą wodę oraz oliwę. Gotowe ciasto musi wyrosnąć pod ściereczką (około godziny) .

🍕Wyrośnięte ciasto rozwałkuj na dwa duże, bądź trzy średnie placki, obsypując co jakiś czas mąką.

🍕Gotowe cienkie koła lub prostokąty ułóż na blaszce posmarowanej oliwą i odstaw na pół godziny.

🍕Pizzę posmaruj sosem pomidorowym, dodaj mozzarellę albo starty żółty ser  i inne ulubione składniki.

🍕Piecz w piekarniku rozgrzanym do 250 stopni przez 15 minut.

Źródło informacji: beszamel.se.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.