mapa geochemiczna
Aktualności

Mapa geochemiczna Górnego Śląska

Już za trzy miesiące będziemy mogli zobaczyć mapę geochemiczną Górnego Śląska, która przedstawi stan zanieczyszczenia odpadami przemysłowymi. Jakie arkusze miast będą dostępne?

Mapa geochemiczna Górnego Śląska ma być gotowa za około trzy miesiące. Będzie ona obejmowała północną część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Kto je prowadzi, od ilu lat trwają badania i jakie arkusze miast będą w nim dostępne?

Mapa geochemiczna Górnego Śląska

Specjalny atlas jak już wspomnieliśmy będzie gotowy za trzy miesiące. W skali całej Polski badania trwają już od ponad 30 lat, a prowadzi je Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. Zadanie badawcze zbliża się do finału i nosi nazwę „Szczegółowa mapa geochemiczna Górnego Śląska w skali 1:25000 arkusze: Tarnowskie Góry, Świerklaniec, Bytom i Piekary Śląskie”.

– Prace nad atlasami map geochemicznych arkuszy: Tarnowskie Góry, Świerklaniec, Bytom i Piekary Śląskie trwają od czerwca 2017 r. a termin ich zakończenia przypada na czerwiec 2021 r. W realizacji zadania udział bierze wieloosobowy zespół pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB – informował Krystian Lisiak, rzecznik prasowy PIG-PIB.

Opracowywanie następnych arkuszów albumu obejmuje kilka etapów. Składają się na nie:

  • prace terenowe,
  • badanie laboratoryjne,
  • opracowanie wyników badań,
  • druk,
  • prezentacja internetowa każdego arkusza w formie oddzielnego atlasu.

Mapa geochemiczna Górnego Śląska. Jak wyglądają badania?

Badane są gleby z głębokości od samej nawierzchni do 30 cm oraz od 80 cm do 100 cm. Próbki powierzchni pobierane są w regularnej siatce 2500×2500 cm, co daje nam 16 punktów pobrań na każdy kilometr kwadratowy. Oprócz próbek gleby naukowcy zbierają osady rzeczne, strumieniowe, jeziorne i inne oraz wody powierzchniowe. Do opracowania jednego arkusza pobiera się około 2500 próbek gleb z dwóch zakresów głębokości oraz po około 350 osadów i wód.

Z jakiego powodu zdecydowano się na wykonanie szczegółowego atlasu geochemicznego na Górnym Śląsku, a nie poprzestano na skali poglądowej?

– W strukturze przemysłu tego regionu do niedawna dominowało górnictwo węgla kamiennego oraz  przemysł paliwowo-energetyczny i metalurgiczny; ten ostatni powodował największą kumulację metali w glebach. Wydobywanie kruszców z licznych płytkich kopalń oraz prymitywna technologia uzyskiwania z rud srebra, a później także ołowiu i cynku, prowadzona szczególnie intensywnie w XVI–XIX w., spowodowały rozproszenie odpadów poprodukcyjnych wokół wyrobisk i trwającą do chwili obecnej ciągłą migrację metali do gleb i wód – uzasadnił Krystian Lisiak z PIG-PIB.

Gdzie jednostka gromadzi dane z badań?

Jednostka gromadzi wyniki badań w cyfrowych bazach danych, a później przedstawia je w postaci zestawień tabelarycznych oraz map. Dodatkowo oprócz klasycznych map drukowanych, naukowcy przygotowują również mapy cyfrowe. Zapisywane są one na płytach CD i DVD oraz udostępniane w internecie pod adresem www.mapgeochem.pgi.gov.pl.

Źródło informacji: nettg.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.