mostek w bytomiu
Aktualności

Malowniczy mostek w Bytomiu naprawiony

Naprawiono malowniczy i drewniany mostek w Bytomiu, który jest jednym z wizytówek naszego uroczego miasta. Jak go odnowiono?

Drewniany mostek naprawiono, a znajduje się on w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla w Bytomiu. Jest to jedna z wizytówek naszego miasta. To także jedno z ulubionych miejsc w parku chętnie odwiedzanych przez bytomian. Niejeden mieszkaniec zrobił sobie na nim zdjęcie. Co zmieniono w mostku?

Malowniczy mostek w parku w Bytomiu odnowiono

Przepiękna kładka nad stawem w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla od zawsze była ulubionym miejsce bytomian i spacerowiczów. Zmieniono konstrukcję pomostu, kładąc deski w sposób, który ułatwi spływ wody deszczowej bezpośrednio do stawu. Jest to jedna z wizytówek Bytomia.

– Gdyby przejrzeć albumy ze zdjęciami bytomian, zapewne w wielu znalazłyby się zdjęcia wykonane właśnie nad stawem południowym, na mostku, który jest nieodłącznym atrybutem bytomskiego parku – przekonywali pracownicy Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Aktualna konstrukcja mostku to jednoprzęsłowa konstrukcja oparta na przyczółkach zlokalizowanych po obu stronach brzegu. Zaprojektowano i wybudowano ją w 2015 roku w ramach projektu unijnego przebudowy stawu południowego.

Niestety, od tego czasu kładka uległa degradacji, w związku z niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych na drewno.

– W ramach napraw gwarancyjnych zmieniono konstrukcję pomostu kładąc deski w nieco inny sposób – z niewielkim odstępem, co ułatwi spływ wody deszczowej bezpośrednio do stawu – tłumaczyła Iwona Borecka-Banz, inspektor nadzoru budowlanego Wydziału Realizacji Inwestycji i Remontów bytomskiego magistratu.

Zdemontowano i naprawiono uszkodzone elementy balustrady po obu stronach mostku, dzięki czemu jest teraz o wiele ładniej i oczywiście bezpieczniej. Balustradę zaimpregnowano specjalnymi środkami, by drewniana konstrukcja mogła przez kolejne lata ozdabiać bytomski park.

Historia bytomskiego Stawu Łabędziego

Staw południowy w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla, zwany Stawem Łabędzim, służył bytomianom jako teren rekreacyjny, do wędkowania, a kiedyś nawet do przejażdżek łódką. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku wybudowano na nim groblę.

Zbiornik nie miał naturalnych odpływów, z biegiem lat został zanieczyszczony, a dzieła zniszczenia dokonały szkody górnicze powodujące nieszczelność zbiornika. W ramach projektu przebudowy stawu przywrócono mu walory przyrodnicze i krajobrazowe.

Źródło informacji: WP Wiadomości
Zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.