kontrola w szybie krystyna
Aktualności

Kontrola konserwatora zabytków w Szybie Krystyna

Następny cenny pod względem historycznym i architektonicznym – zabytek postindustrialny w Bytomiu poddano kontroli ŚWKZ w Katowicach. Mowa o Szybie Krystyna na Szombierkach.

Wczoraj na wniosek prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza przeprowadzono kontrolę w Szybie Krystyna w dawnej KWK „Szombierki”. Szyb Krystyna to zabytkowa wieża wyciągowa, która jest aktualnie w rękach prywatnego właściciela. Tak samo jak EC Szombierki.

Kontrola konserwatora zabytków w Szybie Krystyna

To już kolejny cenny – pod względem historycznym i architektonicznym – zabytek postindustrialny w naszym mieście, który poddano kontroli Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Na wniosek włodarza Bytomia przeprowadzono kontrole zabytkowej wieży wyciągowej Szybu Krystyna po dawnej kopalni „Szombierki”. Szyb Krystyna obecnie jest w rękach właściciela prywatnego, dokładnie tak jak EC Szombierki.

Kto wziął udział w kontroli?

W kontroli wzięli udział przedstawiciele Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Miejski Konserwator Zabytków UM w Bytomiu oraz wiceprezydent Bytomia – Michał Bieda. Pomimo zawiadomienia o kontroli – właściciel nie stawił się na spotkanie.

– Szyb „Krystyna” to jeden z najważniejszych postindustrialnych zabytków przemysłowych nie tylko w Bytomiu, ale również w Polsce. Niestety obiekt z każdym rokiem niszczeje, dlatego złożyliśmy wniosek do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o przeprowadzenie pilnej kontroli obiektu oraz zweryfikowanie realizacji wcześniejszych zaleceń pokontrolnych – mówił zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

O dalszych losach zabytku zadecyduje Wojewódzki Konserwator Zabytków zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Historia Szybu Krystyna

Szyb Krystyna nieistniejącej już KWK „Szombierki” jest jednym z najbardziej charakterystycznym elementów panoramy naszego pięknego miasta. Zabytkowa wieża wyciągowa Szybu Krystyna ma 57 metrów wysokości.

W tamtych czasach była to pierwsza na Górnym Śląsku wieża basztowa z elektrycznymi maszynami wyciągowymi, które były umieszczone na głowicy.

Modernistyczna elewacja szybu jest wyłożona czerwonym klinkierem, a wyglądem przypomina górniczy młot. W górnej części szybu na wysokości około 40,6 metrów – umieszczono dwie maszyny wyciągowe o mocy 2700 KM oraz 2400 KM.

Warto nadmienić, że w kwietniu 1929 roku ukończono wznoszenie zabudowanej wieży wyciągowej Szybu Krystyna. Zaś cztery lata później w 1933 roku w szybie ruszyła maszyna wyciągowa o największej w Europie mocy, bo aż 3264 KM.

Kopalnię Szombierki zlikwidowano w 1997 roku, a większość jej infrastruktury rozebrano w 2001 roku. Po niej pozostała tylko wieża wyciągowa Szybu Krystyna.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
3
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.