ec szombierki
Aktualności

Czy EC Szombierki będzie siedzibą Metropolii GZM?

Pojawił się pomysł, żeby EC Szombierki zostały siedzibą Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Z taka propozycją wyszedł burmistrz Radzionkowa.

Ostatnio jest głośno o dalszych losach EC Szombierki. Nic dziwnego, że wszyscy się martwią o zabytkowy obiekt, który znajduje się w naszym mieście. Dlatego, aby zachować to wspaniałe miejsce, burmistrz Radzionkowa – Gabriel Tobor, wyszedł z ciekawą propozycją.

– Skoro Metropolia ma aspiracje, aby w przyszłości być znaczącym ośrodkiem na mapie Polski, to musi mieć też odpowiednią siedzibę. Ten plan to szansa zarówno dla Elektrociepłowni Szombierki, jak i Metropolii – przekonywał na łamach Dziennika Zachodniego burmistrz Radzionkowa.

Przyszłość EC Szombierki – jak będzie wyglądała?

Bardzo głośno jest ostatnio o przyszłych losach zabytkowej elektrociepłowni w Bytomiu-Szombierkach. Zabytkowy budynek coraz bardziej niszczej, a z zapowiedzi właścicieli, którzy zapowiadali innowacyjne centrum kultury – kompletnie nic nie wyszło.

W ciągu 5 lat Fortum S.A. narobiła sobie jedynie długów, dlatego obecnie trwa proces komorniczy, który ma doprowadzić do wystawienia zabytkowego budynku w Bytomiu na licytację.

Czy Urząd Miejski w Bytomiu wystartuje w licytacji komorniczej dotyczącej EC Szombierki? Na razie nie wiadomo. Póki co miasto nie wypowiada się w temacie licytacji.

Jednak pojawił się pewien pomysł na zagospodarowanie zabytkowego bytomskiego obiektu.

Siedziba GZM w EC Szombierki

Czemu nie? To oryginalny pomysł jednego z burmistrzów znajdującego się w Metropolii GZM. Mowa o burmistrzu Radzionkowa. Gabriel Tobor wczoraj wysłał plik odpowiednich papierów do wszystkich prezydentów, burmistrzów i wojtów, a także do przewodniczącego GZM Kazimierza Karolczaka. Po jednym z dokumentów otrzymali również wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

„Jako włodarze miast GZM zobowiązani jesteśmy do pielęgnowania odziedziczonego po przodkach dorobku duchowego i materialnego. Jego istotną częścią jest dziedzictwo przemysłowe, którego ikoną jest znajdująca się w Bytomiu Elektrociepłownia Szombierki” – pisał Gabriel Tobor w liście do Kazimierza Karolczaka.

„Zwracam się z prośbą o dokonanie analizy prawnej i finansowej odnoście zagospodarowania projektu oraz przekształcenia go w siedzibę GZM” – proponował w piśmie burmistrz Radzionkowa.

EC Szombierki wizytówką Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Inspiracją do tego pomysłu stał się niedawny list otwarty w celu ratowania zabytkowego obiektu w Szombierkach, którzy podpisali architekci, artyści, społecznicy itp.

– Doszedłem do wniosku, że skoro Metropolia ma aspiracje, aby w przyszłości być znaczącym ośrodkiem na mapie Polski, to musi mieć też odpowiednią siedzibę. W przeszłości rozważano wiele możliwości, ale wszystkie plany spaliły na panewce. Ten plan to szansa zarówno dla Elektrociepłowni Szombierki, jak i Metropolii – przekonywał Gabriel Tobor.

Po jednej stronie mielibyśmy życie biurowe tętniące od poniedziałku do piątku, a po drugiej stronie barykady mamy weekend. W weekend mogłyby się tam odbywać różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i społeczne.

Dzisiejsza siedziba GZM mieści się w dawnym KZK GOP. Miejsce to, nie jest w żaden sposób reprezentatywne. Brakuje tam parkingów i przestrzeni, zaś bytomska elektrociepłownia to wszystko posiada – więc byłaby idealnym miejscem na nową siedzibę GZM.

Pytanie brzmi teraz – kto zapłaci za EC Szombierki?

Burmistrz Radzionkowa wyraźnie podkreślą, że to nie jest pomysł do realizacji w perspektywie roku.

– Ale dlaczego nie pięciu? Dobrze wiem, że nie wszystko da się spiąć w ramach jednego budżetu. Takie projekty można rozłożyć na lata i sukcesywnie realizować – uważa Gabriel Tobor.

Włodarz Radzionkowa sam liczy, że jeżeli propozycja będzie wzięta pod rozwagę, to aspekty finansowe nie spadną jedynie na barki Metropolii, ale uda się także pozyskać wsparcie ze skarbu państwa lub Unii Europejskiej. W końcu elektrociepłownia w Szombierkach to unikalny obiekt w sakli Polski i Europy.

Źródło informacji: Dziennik Zachodni
Zdjęcie: EC Szombierki Facebook

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.