prezydent bytomia
Aktualności

Kolejne spotkanie prezydenta Bytomia z przedstawicielami gastronomii

W ubiegły piątek odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Bytomia z przedstawicielami bytomskiej gastronomii.

To było drugie spotkanie włodarza Bytomia z przedstawicielami bytomskiej gastronomii. Spotkanie te było poświęcone możliwościom wsparcia pogrążonego w zapaści gastronomii. Jednym z głównych tematów na spotkaniu były kwestie związane z opłatą koncesyjną na sprzedaż napojów alkoholowych.

Kto wziął udział w spotkaniu z prezydentem Bytomia, Mariuszem Wołoszem w ostatni piątek?

Na zebraniu z prezydentem Bytomia, wzięło udział 8 reprezentantów branży gastronomicznej:

  • Piwnic Gorywodów,
  • Lodziarni u Fiołków,
  • W Lufcie,
  • Pubu Zelter,
  • Pubu na Rycerskiej,
  • Fuks,
  • Piwiarni Warka,
  • Molto Bene.

Wśród poruszanych tematów przez właścicieli restauracji była kwestia zwolnień z podatku od nieruchomości, z tytułu zajęcia pasa drogowego i opłaty koncesyjnej.

Opłata koncesyjna = pozwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych

Aktualnie procedowana jest w Senacie nowelizacja ustawy, która przewiduje przedłużenie terminu opłaty albo zwolnienie właścicieli lokalów gastronomicznych z opłat za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych. Taka opłata jest naliczana na podstawie sprzedaży alkoholu za rok ubiegły.

– Choć przepis ten zapewne wejdzie w życie, nie nastąpi to w styczniu. Dlatego na obecną chwilę, biorąc pod uwagę obecny stan prawny nie możemy skorzystać z możliwości zwolnienia przedsiębiorców z pierwszej raty opłaty koncesyjnej. Przedsiębiorcy, aby otrzymać koncesję, będą musieli wpłacić pierwszą ratę opłaty – tłumaczyła Ewa Tomczak, skarbnik miasta – Sumarycznie restauratorzy uiszczają opłatę koncesyjną sięgającą około 300 tys. zł w skali miasta – pojedyncze wpłaty wynoszą od 170 zł do 900 zł za pierwszą ratę opłaty koncesyjnej – dodała.

Bytomska gastronomia otrzyma wsparcie od miasta

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, zapewnił, że gdy tylko zaczną obowiązywać nowe regulacje, przygotowana zostanie uchwała dotycząca zwolnień z opłaty koncesyjnej.

– Uchwała będzie dotyczyła zwolnień z drugiej i trzeciej raty opłaty koncesyjnej. Wówczas na wniosek przedsiębiorców w formie jednorazowej zwolnimy ich z 2/3 płatności należnych za 2020 rok  – mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Ale to nie wszystko, co zaproponował prezydent podczas tego zebrania. Kwota pierwszej raty opłaty koncesyjnej wróci do restauratorów w pełnej wysokości w formie rzeczowej – środków zabezpieczenia bezpośredniego.

Jakie będą inne możliwe formy pomocy dla przedsiębiorców z Bytomia?

Nadal można się starać o zmniejszenie opłat za lokale dzierżawione od miasta. Aktualnie gmina na wniosek obniża czynsz o 90%. Obniża tym podmiotom, które w wyniku restrykcji związanych z epidemią, nie mogą prowadzić działalności. 50% tym, którym epidemia utrudnia prowadzenie biznesu. Obecnie lokale dzierżawi od miasta 27 firm działających w branży gastronomicznej. Właściciele lokali gastronomicznych mogą skorzystać też między innymi, z możliwości zwolnienie z opłat z tytułu zajęcia pasa drogowego.

Źródło informacji: mojbytom.pl
Zdjęcie: facebook Mariusz Wołosz

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.