najsłodszy dzień w roku
Aktualności

Kiedy wypada najsłodszy dzień w roku?

Każdy z nas w ten dzień lubi sobie „pomaszkecić krepla”, jak to mówimy na Śląsku. Więc, kiedy wypada najsłodszy dzień w roku?

O jakim dniu mowa? Oczywiście, o Tłustym Czwartku. Wiele osób w ten dzień, nie umie obejść się bez pączka lub faworków. Niektórzy nawet twierdzą, że nie spróbowanie w Tłusty Czwartek pączka przynosi pecha. No więc, trzeba wiedzieć kiedy przypada najsłodszy dzień w roku.

Najsłodszy dzień w roku, czyli Tłusty Czwartek 2021

Wielu z nas uwielbia czasem zapomnieć o swojej diecie i zjeść coś, co nie końca jest zdrowe i wychodzi poza nasz deficyt kaloryczny. Przecież pączki są wyjątkowo smaczne, tak samo jak faworki. Każdy raz w roku, ma obowiązek „zmaszkecić krepla”.

Tłusty Czwartek w Polsce świętujemy 52 dni przed Wielkanocą. Niektórzy są przekonani, że jeśli nie zje się pączka w ten dzień, to będzie miał pecha przez cały rok.

Kiedy będziemy obchodzić zatem Tłusty Czwartek? Ten dzień wypada stosunkowo wcześnie, bo 11 lutego.

Krótka historia o Tłustym Czwartku

Geneza tego dnia sięga pogaństwa. Tłusty Czwartek to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potrwa, a szczególnie mięs oraz piciu wina, a na zagryzkę były oczywiście pączki. Przygotowano je z ciasta chlebowego, a nadziewane były słoniną. Rzymianie obchodzili w ten sposób raz w roku, tak zwany „tłusty dzień”.

Kaloryczność pączków

Pamiętajmy, że jeden pączek ma około 300 kalorii. Jeśli chcemy zjeść dietetyczne pączki to najlepiej wybrać te upieczone. Jeżeli natomiast wolimy tradycyjne „kreple” to najmniej kaloryczne będą te z konfiturą różaną posypane cukrem pudrem. Najwięcej kalorii będzie miał pączek z czekoladą i lukrem.

Źródło informacji: tvs.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.