Karb: Spotkanie mieszkańców z prezydentem Bytomia
AktualnościPolityka

Karb: Spotkanie mieszkańców z prezydentem Bytomia

W poniedziałek odbyło się spotkanie mieszkańców z prezydentem Bytomia – Mariuszem Wołosza w jednej z umownych dzielnic Bytomia, mianowicie chodzi o Karb.

O co pytali bytomianie na spotkaniu z prezydentem Bytomia w Karbiu? Między innymi o modernizację oraz rozbudową infrastruktury drogowej, doświetlenie ulic, kwestie utrzymania czystości czy komunalizacji majątku w zarządzie Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Karb: Spotkanie mieszkańców z prezydentem Bytomia

Spotkanie z bytomianami odbyło się w Szkole Podstawowej nr 21 przy ulicy Worpie 14-16 w Karbiu. W zebraniu wzięli udział prezydent Bytomia – Mariusz Wołosza, wiceprezydenci miasta – Michał Bieda, Waldemar Gawron i Adam Fras, radni Rady Miejskiej, przedstawiciele MZDiM, Bytomskich Mieszkań, Straży Miejskiej, Policji, Wydziału Inżynierii Środowiska oraz Wydziału Komunalnego bytomskiego magistratu.

Przede wszystkim.. bezpieczeństwo

W Karbiu powstanie między innymi nowe przejście dla pieszych w rejonie właśnie podstawówki nr 21. Zostanie wprowadzona także zmiana organizacja ruchu, utworzone będzie miejsce typu „Kiss&Ride – Pocałuj i jedź” oraz poprawi się bezpieczeństwo przy dwóch przejściach dla pieszych. Chodzi o przejścia przy ulicy Konstytucji 86 oraz Konstytucji przy ulicy Worpie. Dzięki temu będzie bezpieczniej na przejściach dla pieszych na odcinku od skrzyżowania z ulicą Miechowicką do skrzyżowania z ulicy św. Elżbiety.

Atrakcje dla dzieci i Teraz Karb

Na zebraniu były poruszane kwestie związane z remontem placów zabaw w Karbiu przy ulicy Falistej i w Parku Marii Konopnickiej oraz o projekcie „Teraz Karb”. Projekt ten realizowany jest w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.

Teraz Karb

Zadanie zakłada rozbudowę placu zabaw i architektury w Parku Marii Konopnickiej, rozbudowę boiska wielofunkcyjnego z ogrodem sensorycznym, boiska do siatkówki plażowej oraz otwartej siłowni przy MDK nr 2. Do końca tego roku zostanie wykonany ogród sensoryczny oraz monitoring. Na 2022 rok zaplanowano rozbudowanie placu zabaw, powstanie siłowni pod chmurką, tory do minigolfa oraz wybieg dla psów.

Realizacje w placówkach oświaty

Włodarz miasta wspominał również o nowej placówce oświaty, a mianowicie o Miejskim Przedszkolu nr 36 przy ulicy Popiełuszki, które oficjalnie otwarto 7 października 2021 roku. Budynek po rozbudowie pozyskał dodatkowe sale przedszkolne z zapleczem sanitarnym, pomieszczenia gospodarcze dla pracowników oraz logopedy. Powstały również nowe szatnie dla kolejnych grup przedszkolnych. Inwestycja kosztowała prawie 2 mln złotych. Zrealizowano ją dzięki dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To nie wszystko – zaś MDK nr 2 przyłączono do ogrzewania miejskiego, a w SP nr 21 trwa remont łazienek.

Oświetlenie, poprawa nawierzchni i utrzymanie czystości

Bytomianie na spotkaniu z prezydentem pytali o modernizację i rozbudowę oświetlenia przy ulicy Popiełuszki, czy też ulicy Braci Śniadeckich. Bytom aktualnie realizuje wymianę starych opraw sodowych na energooszczędne typu led. Mieszkańcy dzielnicy Karb apelowali o naprawę nawierzchni przy ulicy Worpie, czy Konstytucji. Obecnie cząstkowe naprawy nawierzchni są prowadzone przy ulicy Worpie, ulicy Braci Śniadeckich i ulicy ks. Popiełuszki.

Uciążliwym problemem w Karbiu są również ciężarówki, które poruszają się tam bardzo często na drodze do nieistniejącej już fabryki „Linodrut”. Mieszkańcy chcą ograniczenia ruchu TIR-ów. Czas podczas dyskusji poświęcono tematyce trudności z komunizacją zasobów SRK. O ten temat dopytywali bytomianie zamieszkujący przy ulicy Worpie 1-3.

Poruszono także kwestię utrzymania czystości na ulicy św. Elżbiety w Karbiu, jakości powietrza oraz możliwości przyłączenia do ogrzewania miejskiego budynków przy ulicy Falistej i Tomasza. Bytomianie dopytywali także o zagospodarowanie budynku byłej szkoły przy ulicy Racławickiej, dla którego gmina już szuka inwestora.

Terminarz następnych spotkań z mieszkańcami

  • 22 listopada, godz. 16:00 – Rozbark, Centrum Edukacyjno-Kulturalne im. Gorczyckiego, ul. Matejki 1
  • 13 grudnia, godz. 16.00 – Śródmieście, SP 51, ul. Łużycka 12a
  • 20 grudnia, godz. 16:00 – Sucha Góra, Szkoła Podstawowa nr 38, ul. Korczaka 1

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.