Jesienne krajobrazy przyrody Segiet w Bytomiu
W te rejony warto wybrać się jesienią. Rezerwat Segiet zachwyci nas swoim jesienny krajobrazem.
Rezerwat Segiet został utworzony w 1953 roku na obszarze dawnych wyrobisk górniczych, to bez dwóch zdań idealne miejsce w województwie śląskim na aktywny odpoczynek. W otoczeniu pięknej zieleni można wybrać się na spacer i po prostu odpocząć od zgiełku miasta.
Ciekawostką jest to, że ponad 24% powierzchni Bytomia zajmuje zieleń.
Jest to częściowy leśny rezerwat przyrody, który leży w obrębie Garbu Tarnogórskiego, na granicy miast Bytomia i Tarnowskich Gór. Położony jest w szczytowych partiach Srebrnej Góry. Powierzchnia rezerwatu wynosi ponad 24 ha.
Obszar ten podlega ochronie. W 1953 roku doszło do utworzenia częściowego rezerwatu o charakterze leśnym w tej lokalizacji, choć planowano to już na początku XX wieku. Roślinność rezerwatu składa się z 15 gatunków drzew, 9 gatunków krzewów oraz 103 gatunków roślin zielonych.
Przyrodnicy wyróżnili w tym miejscy 3 następujące zespoły leśne:
- kwaśna buczyna niżowa – część północna,
- ciepłolubna buczyna storczykowa – część południowa,
- żyzna buczyna – występuje na pozostałych obszarach.
Z przyrodą Segiet sąsiadują także stare kamieniołomy
Warto nadmienić, że rezerwat Segiet, który jest kawałkiem krajobrazu po górniczego Srebrnej Góry był jednym z obiektów zgłoszonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wnioskowało o to Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej – do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Źródło informacji: bytom.naszemiasto.pl | zdjęcia: bytom.naszemiasto.pl, Lucyna Nenow