instytucje kulturalne w bytomiu
Kultura

Instytucje kultury w Bytomiu z dotacjami

Zamknięte dla nas, a otwarte na całkiem nowe inicjatywy. Instytucje kultury w Bytomiu otrzymały dotacje z resortu kultury między innymi na realizację projektów kulturalnych i sprzęt.

Płyną do nas świetne informacje ze świata kultury. Instytucje kultury w Bytomiu otrzymały dofinansowanie na różnego rodzaju projekty inwestycyjne z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jakie placówki otrzymały dotacje?

– Bytomskie sceny, podobnie jak publiczność z niecierpliwością wyczekują zniesienia ograniczeń i powrotu do normalności. Ten czas zawieszenia wykorzystują efektywnie, starając się o granty i dofinansowania swoich przedsięwzięć. W toku są także inne konkursu, na których rozstrzygniecie jeszcze czekamy – mówił wiceprezydent Adam Fras.

Instytucje kultury w Bytomiu z dotacjami

Studio Rozbark

W ramach programu „Infrastruktura kultury” dofinansowanego z restoru kultury – Teatr Rozbark otrzymał dotację w wysokości 86 tysięcy złotych na projekt Studio Rozbark.

– Czas pandemii pokazał nam, że bez nowoczesnego sprzętu nie sposób pracować i trzeba rozwijać infrastrukturę teatru – mówiła Anna Piotrowska, dyrektorka Teatru Rozbark.

Dzięki programowi „Infrastruktura kultury”, który ma na celu stworzenie optymalnych warunków dla prowadzenia działalności kulturalnej, poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury technicznej – do Teatru Rozbark trafią np. nowe kamery.

Siła górniczych tradycji w Bytomiu

Dofinansowanie otrzymała także Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” imienia Józefa Słodczyka. W ramach wytypowanego do dotacji projektu p.n. Siła tradycji orkiestra będzie mogła zakupić instrumenty muzyczne oraz niezbędne wyposażenie. Kwota przyznanej dotacji obiega na kwotę 50 tysięcy złotych.

Dofinansowanie dla CSW Kronika

38 tysięcy złotych dofinansowania trafi do Centrum Sztuki Współczesnej Kronika. Instytucja otrzymała dotację na realizację zaplanowanej na listopad wystawy: „Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko”. Będzie to inicjatywa prezentująca instalacje artystyczne stworzone przez artystów w ramach pobytów twórczych w naszym mieście.

– Wystawa ta będzie niejako kontynuacją  projektu „Utopijny kodeks praw”, w ramach którego odbył się cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży. Prezentowane na wystawie instalacje audiowizualne nawiążą do „uzdrowiska dla zmysłów”, które będzie efektem działań opartych o demokratyczne postulaty wystosowane przez uczestników – mówił Agata Cukierska, dyrektorka artystyczna CSW Kronika.

Bytomskie Centrum Kultury czyta

Becek otrzymał także dofinansowanie na dwuletni projekt autorski pt.: „Becek czyta. Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży”. Na realizację tegorocznej edycji projektu Becek otrzyma prawie 89 tysięcy złotych. W 2022 roku przedsięwzięcie dofinansowanie będzie kwotą prawie 80 tysięcy złotych. Projekt wystartuje jesienią w 2021 roku, dokładnie 14 – 17 października i dotyczy szeroko pojętej promocji czytelnictwa już od najmłodszych lat. Organizatorzy w tym roku do współpracy zaproszą bibliotekarzy, a następny skupią się na bibliotekach szkolnych.

– To duże przedsięwzięcie, z którym chcemy dotrzeć do wszystkich grup wiekowych. Co więcej nasz projekt będzie promował także czytanie prenatalne oraz promocję czytelnictwa wśród dzieci dotkniętych autyzmem czy niesłyszących. Nie zabranie spotkań autorskich oraz rozmów o tym, jak tworzyć w bibliotece miejsca przyjazne dla młodych czytelników – mówił Małgorzata Kamińska, autorka projektu.

Becek dostał także dofinansowanie w wysokości 46 tysięcy złotych na projekt „Improwizacja” jako forma edukacji. Projekt ten skierowany jest do uczniów i ma na celu pogłębić ich wiedzę na temat powstań śląskich.

– Na „Improwizację …” złożą się m.in. wycieczki do Muzeum Śląskiego, wykłady historyczne oraz warsztaty teatralne, które zwieńczy spektakl. Projekt potrwa od czerwca do października – mówiła Małgorzata Trela, kierownik działu impresaryjnego Beceku.

Źródło informacji: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Kultura

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.