bytomskim szpitalu
Aktualności

Innowacyjny sprzęt w centralnej sterylizatorni w bytomskim szpitalu

W bytomskim szpitalu pojawił się innowacyjny sprzęt w centralnej sterylizatorni.

Zarząd województwa śląskiego w ubiegłym roku przeznaczył prawie 800 tysięcy złotych na zakup nowoczesnego sprzętu dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Jaki to sprzęt? Zakupiono sprzęt do sterylizacji i dezynfekcji narzędzi chirurgicznych dla Centralnej Sterylizatorni. Stary sprzęt był już bardzo wyeksploatowany, zostały wymieniony po 12 latach.

Innowacyjny sprzęt w centralnej sterylizatorni w bytomskim szpitalu

Skalpele, ostrza, uchwyty, nożyczki, kleszcze, igłotrzymacze, wzierniki czy haki. To narzędzia chirurgiczne na salach operacyjnych w rękach chirurgów są niezbędne do ratowania zdrowia i życia. Po ich użyciu trzeba je poddać procesowi dekontaminacji.

– Wymaga to bardzo dużej dyscypliny całego zespołu, wiedzy z zakresu epidemiologii oraz stosowania się do wytycznych postępowania ze sprzętem potencjalnie skażonym – wyjaśniła Joanna Gubała, pielęgniarka koordynująca.

Choć wydaje się to bardzo proste, to dekontaminacja wymaga sporo wiedzy, a nawet aktywności fizycznej, bowiem zestawy chirurgiczne są ciężkie. Ważą od 0,5 do nawet (!) 10 kilogramów. Co najważniejsze ich transport z bloku operacyjnego odbywa się w ścisłym reżimie sanitarnym. W centralnej sterylizatorni podobnie, jak na bloku operacyjny, również panuje reżim sanitarny.

– Podzielona jest ona na 3 strefy: brudną, czystą i materiału wysterylizowanego. Zapewnia to właściwy kierunek obiegu sprzętu, nie powodując krzyżowania się dróg – mówiła Joanna Gubała.

Jak wygląda dezynfekcja sprzętu chirurgicznego w bytomskim szpitalu?

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu, jest jednym z największych szpitali w naszym regionie. Operacje wykonuje się tam, w zależności od potrzeb, przez całą dobę. Także 24/h na dobę działa centralna steryzatornia. Pracuje tam wykwalifikowany personel, który dba o to, by narzędzia chirurgiczne, przypisane konkretnemu oddziałowi, trafiły z powrotem na blok operacyjny. Personel wie, którymi narzędziami posługują się na przykład okuliści, którymi neurochirurdzy, a którymi ortopedzi.

W ciągu doby personel centralnej steryzatorni w bytomskim szpitalu, pakują około 200-300 pojedynczych narzędzi, kompletują około 80-90 zestawów chirurgicznych. Ilość materiału jest uzależniona od ilości zabiegów operacyjnych. Czasami do jednego zabiegu ortopedycznego potrzeba nawet użyć 26 zestawów(!). Dlatego tak istotne jest stosowanie nowoczesnego, energooszczędnego sprzętu. Sterylizator parowy zakupiony ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego dla centralnej stelizatorni kosztował 329 tysięcy złotych. Dwie myjnie dezynfektory do narzędzi kosztowały 460 tysięcy złotych.

Warto nadmienić, że zarząd województwa śląskiego wsparł również zakup myjni dezynfektora do endoskopów, który trafił do pracowni endoskopii Oddziału Chirurgii Ogólnej. Koszt myjni wyniósł 227 tysięcy złotych.

Galeria zdjęć:

Źródło informacji, zdjęcia: WSS nr 4 Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.