Ile będziemy mieli szpitali tymczasowych na Śląsku?
Powstają trzy szpitale tymczasowe na Śląsku. W jakich miastach?
Jak wiemy pierwszy szpital tymczasowy powstaje w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i będzie tam 500 miejsc. Kolejna jednostka szpitalna zlokalizowana będzie na Lotnisku w Pyrzowicach – liczba miejsc: 140. A ostatni szpital tymczasowy będzie zbudowany w izolatorium w Ustroniu – liczba miejsc: 200.
W tych lokalizacjach będą leczeni pacjenci zakażeni koronawirusem. Aktualnie trwają prace porządkowe i dostarczanie odpowiedniego sprzętu. Najmniej porządkowania wymaga izolatorium w powiecie cieszyńskim.
– On spełnia wymogi, nie trzeba tam niczego budować. Wystarczy doprowadzić tlen i obiekt będzie gotowy do użytku – mówiła rzeczniczka wojewody śląskiego, Alina Kucharzewska.
Pytanie brzmi: kto będzie leczony w tych szpitalach?
– To nie będą obiekty o standardach Oddziałów Intensywnej Terapii. To są szpitale dla ludzi, którzy muszą być hospitalizowani, ale nie są to najcięższe przypadki – dodał Jarosław Latacz z Węglokoksu.
– Priorytetem dla zarządu województwa jest dziś zdrowie mieszkańców. Jesteśmy w stałym, codziennym kontakcie z dyrektorami szpitali podległych Urzędowi Marszałkowskiemu. Szczególnie monitorujemy sytuację w placówkach medycznych pełniących funkcję szpitali „covidowych”. Na walkę z koronawirusem przeznaczyliśmy już łącznie niemal 280 mln zł. To środki pozyskane z budżetu państwa, funduszy europejskich oraz budżetu województwa. Współpraca z administracją rządową premiera Mateusza Morawieckiego, Komisją Europejską pozwoliło nam bardzo szybko zadziałać. Zakup sprzętu i wyposażenia dla szpitali oraz środków ochrony bezpośredniej pozwala ratować chorych na COVID-19. Będziemy kontynuować to działanie pamiętając jednocześnie o wsparciu gospodarki czy turystyki. Jesteśmy w bardzo trudnym momencie, ale wspólnie możemy to przetrwać i wyjść mocniejsi – przekonywał marszałek Jakub Chełstowski.
Źródło: radiopiekary.pl