polonii bytom
Sport

Głosowanie na najlepszego hokeistę Polonii Bytom w historii

Kto otrzyma ten tytuł? Franciszek Kukla? Mariusz Puzio? Krystian Sikorski? A może ktoś inny? Trwa głosowanie na najlepszego hokeisty Polonii Bytom w historii.

Podczas lat 80. i na początku 90. Polonia Bytom była potęga w hokeju. W tamtym czasie drużyna zdobyła aż 6 tytułów mistrza Polski i awansowała do finału Pucharu Europy. Ten ostatni to jeden z największych sukcesów polskiego hokeja klubowego w historii. Przez lata kibicie bytomskiego klubu hokejowego mieli okazję oglądać w akcji wielu świetnych zawodników. W tym momencie mają szansę na wybór najlepszego z ich. Głosowanie składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie kibice głosowali na najlepszych zawodników w historii klubu pod postem na facebooku KH Polonii Bytom. Najwięcej głosów otrzymało pięciu zawodników: Mariusz Puzio, Franciszek Kukla, Krystian Sikorski, Jerzy Christ i Andrzej Kądziołka.

Najlepszy hokeista w historii Polonii Bytom uhonorowany będzie na otwarciu nowego lodowiska

W drugim etapie na facebooku Miasta Bytom kibice wybiorą najlepszego hokeistę pośród wspomnianej piątki. Internauci głosują reakcjami na facebooku. Najlepszy z najlepszych zostanie uhonorowany podczas otwarcia nowej hali lodowiska imienia Braci Nikodemowiczów przy ulicy Pułaskiego 71. Koszulka z nazwiskiem najlepszego zawodnika hokejowego, zawieszona będzie pod konstrukcją dachu, a numer koszulki będzie zastrzeżony.

Głosowanie odbywa się tutaj. Internetowo głosujemy do 16 lutego do godziny 12:00.

Oto 5 kandydatów, którzy biorą udział w głosowaniu:

Napastnik Mariusz Puzio zdobył dwanaście tytułów mistrza Polski, z czego pięć z Polonią! Wychowanek bytomskiego klubu rozegrał ponad 1000 meczów ligowych (to rekord w lidze polskiej), i strzelił 529 bramek. Puzio wystąpił także w Igrzyskach Olimpijskich w Albertville. Realizuje się również jako szkoleniowiec, w tym roku prowadzona przez niego Polonia wygrała w świetnym stylu I ligę.

Bramkarz Franciszek Kukla w latach 80. trzykrotnie świętował z bytomskim klubem mistrzostwo. Wychowanek Polonii świetnie spisywał się również w reprezentacji Polski, znakomicie bronił w słynnym meczu z Czechosłowacją podczas mistrzostw świata w 1986 roku, kiedy biało-czerwoni wygrali 2:1. Bronił podczas Igrzysk Olimpijskich w Calgary oraz w trzech turniejach o mistrzostwo świata.

Napastnik Krystian Sikorski ma w swoim bogatym CV pięć tytułów mistrzowskich wywalczonych z Polonią, również rozpoczynał swoją karierę w Bytomiu. Był też ważnym graczem drużyny, która awansowała do finału Pucharu Europy w 1985 roku. Ma za sobą starty w dwóch igrzyskach olimpijskich oraz w pięciu mistrzostwach świata.

Obrońca Andrzej Kądziołka, który zaczynał karierę w Unii Oświęcim, ma w swojej kolekcji wszystkie sześć tytułów zdobytych przez Polonię. Był obrońcą, ale strzelił w lidze sporo, bo aż 100 bramek. Wystąpił na dwóch igrzyskach olimpijskich oraz w aż dziewięciu turniejach mistrzostw świata.

Napastnik Jerzy Christ jest wychowankiem Baildonu Katowice, ale z Polonią zdobył cztery złote medale. W 1984 roku bardzo dobrze wypadł w igrzyskach w Sarajewie, gdzie strzelił pięć goli. W 1986 roku w meczu mistrzostw świata z Czechosłowacją (2:1) zdobył obie bramki. Christ uznawany jest za jednego z najlepszych środkowych napastników w historii polskiego hokeja.

Źródło informacji: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Sport

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.