szyb witczak
Aktualności

Miasto Bytom chce przejąć szyb Witczak

Szyb Witczak w Bytomiu miał w tym roku zniknąć z panoramy centrum miasta. Tak samo zamierzano postąpić z obiektami powierzchniowymi przy nim. Wyrok odroczono, ponieważ nieruchomością zainteresowało się miasto.

Od wyniku rozmów będzie zależał dalszy los obiektów przy szybie Witczak KWK Centrum i niego samego. Miasto zainteresowało się tym miejscem. W tym roku miało dojść do likwidacji szybu wraz z budynkami znajdujących wokół niego. Wyrok odroczono.

– Zgodnie z pierwotnym planem szyb Witczak z infrastrukturą towarzyszącą miał zostać wyburzony w tym roku. Jednak pod koniec roku 2020 Urząd Miejski w Bytomiu wyraził zainteresowanie przejęcia wieży szybowej wraz  z niektórymi obiektami przyszybowymi. Czekamy obecnie  na jednoznaczną deklarację UM z określeniem obiektów i infrastruktury technicznej, jaką jest zainteresowany. Jak też na podanie przez UM, w jakim trybie i w jakim czasie chciałby dokonać tego przejęcia. Od tego zależeć będą dalsze działania – informuje Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu.

Szyb Witczak KWK Centrum w Bytomiu

Szyb Witczak, który wchodzi w skład Kopalni Węgla Kamiennego Centrum znajduje się w północno-wschodniej części śródmieścia Bytomia. Formalnie jest to teren umownej dzielnicy Rozbark w Bytomiu. Zgłębiono szyb w latach 1961-1965. Całkowita głębokość szybu to 774,1 metra głąb, rząpia 31,4m. Stalowa wieża szybowa o wysokości około 36 metrów pochodzi z 1965 roku.

Witczak to szyb wydechowy, materiałowo-posadzkowy, dwunaczyniowy i posiadający dwupiętrowe klatki. Do czego służył? Mianowicie, służył do zjazdu załogi i transportu urobku. Odchodzą od niego wyrobiska na poziomach: 366, 500, 585 i 774 metrów. Do nich prowadzona jest jazda ludzi, opuszczanie materiału, a w przeszłości wydobywanie. Szyb aktualnie znajduje się w eksploatacji. Na terenie KWK Centrum prowadzą kontrole górnicze wyciągu szybowego oraz wydawanie i opuszczanie materiałów.

Odległość położonego w dzielnicy Rozbark szybu od szybów głównych w KWK Centrum wynosi około 3 kilometrów. Wobec tego kopalnia zapewniała górnikom przewóz autobusem do szybu Witczak. Tę usługę do 2006 roku wykonywało Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Bytomiu.

Kiedy rozpoczęto rozmowy w sprawie szybu Witczak?

Cała powierzchnia nieruchomości wraz z szybem wynosi około 28 000 metrów kwadratowych. Przedstawiciel bytomskiego magistratu potwierdza, że gmina nie wyklucza ewentualnego wykorzystania szybu i zabudowań powierzchniowych w celach turystyczno-oświatowych.

– Rozmowy rozpoczęto w 2020 r. i zainicjowała je gmina Bytom. Obecnie trwają analizy na temat formy prawnej przekazania obiektów, jednak nie jesteśmy w stanie określić, jak długo może potrwać taka procedura – stwierdził Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

KWK Centrum zakończyła wydobywanie wiosną 2015 roku. Jej właścicielem została Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu. Do tej pory w oddziale KWK Centrum SRK zlikwidowała w 2017 roku szyb Jan oraz w 2018 roku szyb Skarga. Aktualnie KWK Centrum ma jeszcze pięć wież szybowych oraz szybów: Staszic, Rejtan, Budryk, Witczak oraz Komunikacyjny Witczak.

Źródło informacji, zdjęcie: nettg.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
5
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.