Aktualności

Gigantyczny wstrząs na Śląsku i w Zagłębiu

Gigantyczny wstrząs był odczuwalny na Śląsku i w Zagłębiu. Tąpnięcie miało miejsce w KWK Bobrek w Bytomiu.

– Najważniejsze jest to, że nikomu z załogi nic się nie stało. Wstrząs miał miejsce w rejonie ściany dziewiątej, skąd wycofano wszystkich górników – powiedziała Anna Radwańska ze spółki Węglokoks Kraj.

Nie znamy jeszcze siły wstrząsu, jednak wiadomo, że miał on daleki zasięg.

Dzisiaj – 19 listopada – o godzinie 11:51 potężny wstrząs odczuli mieszkańcy wielu miast i gmin na Śląsku oraz w Zagłębiu.

Tąpnięcie zatrzęsło domami w: Bytomiu, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Bytomiu, Chorzowie, Sosnowce, Zabrzu, Radzionkowie, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Piekarach Śląskich i Tarnowskich Górach.

Wstrząs był bardzo silny. Widać to na wykresie ze stacji sejsmograficznej w Ojcowie, który znajdziecie poniżej. Nie tylko w tej stacji zarejestrowano tąpnięcie. Niemalże wszystkie sejsmografy zarejestrowały wstrząs w Polsce.

Wyższy Urząd Górniczy nie ma jeszcze informacji o sile wstrząsu. Jednak wiadomo, że miał on bardzo duży zasięg regionalny.

Najsilniejsze tąpnięcie z ostatnich 20 lat w województwie śląskim:

  • 1992 (kopalnia Czeczott) : energia sejsmiczna E= 2×10 9 J (Joula),
  • 1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2×10 9 J,
  • 1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1×10 9 J,
  • 2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1×10 9 J,
  • 2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3×10 9 J.

W skali Richtera magnituda tych wstrząsów wyniosła od 3.8 do 4.0.

W naszym kraju wstrząsy wywołane eksploatacją górniczą występują na obszarze eksploatacji węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w obszarze LGOM gdzie eksploatuje się złoża miedzi i w rejonie Bełchatowa gdzie odkrywkowo eksploatowany jest węgiel brunatny.

Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi związanych z sumowaniem się wpływów od eksploatacji górniczej z naturalnymi naprężeniami związanymi głównie z występowaniem uskoków tektonicznych.

Źródło informacji: dziennikzachodni.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.