AktualnościKultura

Dom Polski „Ul” w Bytomiu po modernizacji

Zabytkowy – Dom Polski „Ul” w Bytomiu już po remoncie. Otwarcie dopiero wiosną 2021 roku. Historyczny obiekt został poddany modernizacji.

Krótko o bytomskim „Ulu”

Murowany budynek u zbiegu ulic Korfantego i Sokoła wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku w Bytomiu. W latach 1910-1922 był siedzibą szeregu organizacji społecznych i kulturalnych walczących o zachowanie polskości na Górny Śląsku. Wpisano go do Gminnej Ewidencji Zabytków Bytomia.

Prace remontowe w zabytkowym Domu Polskim „Ul”

Modernizacja zabytkowego „Ula” w naszym mieście, która jest częściowo dofinansowana ze środków unijnych, miała skończyć się pod koniec tego roku. Na jesień planowano wielkie otwarcie, do tego jednak nie doszło. Otwarcie przesunięto na wiosnę 2021 roku.

– Dwie sprawy nas zatrzymały. Po pierwsze – otrzymaliśmy jeszcze jedno dofinansowanie na prace remontowe, które chcielibyśmy zrealizować. Druga kwestia to natomiast koronawirus. Skala imprezy na inaugurację nie byłaby taka, jak sobie to zakładaliśmy – powiedziała Małgorzata Otorowska, która odpowiada za promocję hufca ZHP Bytom.

W zeszłym roku w grudniu rozpoczęły się niezbędne prace w Domu Polskim „Ul”

Obiekt ma 300 metrów kwadratowych, więc trzeba było włożyć w jego modernizację bardzo dużo energii.

– Po przejęciu budynku okazało się, że jego stan jest znacznie gorszy niż się spodziewano – mówiła, cytowana przez UM, Bożena Mientus, komendant hufca ZHP Bytom.

– Znajdą się w nim dwie sale o charakterze wykładowym oraz kilka małych pomieszczeń, które będą służyły działalności hufca oraz prowadzonego przez nas Bytomskiego Centrum Aktywności Społecznej – zapowiadała w czerwcu Bożena Mientus.

Głównym celem Bytomskiego Centrum Aktywności Społecznej będzie integracja środowisk i poprawa komunikacji pomiędzy osobami w różnym wieku.

– Mamy nadzieję, że z jeszcze większą niecierpliwością będziecie wyczekiwać tego dnia! Zapewniamy Was, że te kilka miesięcy upłynie bardzo szybko i wkrótce się zobaczymy w naszym nowym budynku – tak głosi komunikat udostępniony na stronie internetowej hufca ZHP Bytom.

Za niedługo ZHP Bytom planuje akcję sadzenie drzew wokół historycznego budynku.

– Jest to więc kolejny projekt, który został nam jeszcze do realizacji – mówiła Małgorzata Otorowska.

Źródło informacji, zdjęcie: dziennikzachodni.pl | pl.wikipedia.org

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.