Elektryczne hulajnogi Lime – kolejny operator po Bolcie
Ci, którzy szukają alternatywnego środka transportu do przemieszczania się po mieście, mają do dyspozycji kolejne hulajnogi elektryczne.
Chętni mogą już wypożyczać elektryczne hulajnogi Lime. Pojawił się zatem kolejny operator – drugi po Bolcie, który funkcjonuje od 2021 roku.
Hulajnogi Lime – ile kosztuje korzystanie z nich?
E-hulajnogi firmy Lime to ekologiczny środek transportu, z którego można korzystać na terenie Śródmieścia, Szombierek, Stroszka, osiedlu im. gen. Ziętka oraz części Rozbarku. Teraz najważniejsze – minuta użytkowania kosztuje 99 groszy, a odblokowanie będzie kosztować 2 zł, będzie, bo dwa pierwsze tygodnie od uruchomienia usługi odblokowanie będzie bezpłatne. Przygotowano też specjalne karnety dla osób, które często korzystają z e-hulajnóg, jak np. LimePrime, czyli karnet z darmowymi odblokowaniami, który za pierwszy miesiąc usługi kosztuje tylko 5,99 zł.
– To kolejna dobra wiadomość dla mieszkańców naszego miasta. Bytomianie będą mogli korzystać z usług już dwóch operatorów hulajnóg, co z pewnością zwiększy atrakcyjność tego środka komunikacji – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. – Hulajnogi dobrze przyjęły się w naszym mieście i są uzupełnieniem komunikacji publicznej, zwłaszcza dla tych mieszkańców, którzy poruszają się w ścisłym Śródmieściu miasta – dodaje wiceprezydent Michał Bieda.
Co zrobić, by korzystać z e-hulajnogi?
Aby rozpocząć swoją przygodę z e-hulajnogą wystarczy pobrać aplikację Lime (dostępną na urządzenia z systemem Android i iOS) oraz zeskanować znajdujący się na kierownicy kod QR i podążać za dalszymi instrukcjami. Lokalizację najbliższej e-hulajnogi można bardzo łatwo sprawdzić za pomocą mapy w aplikacji. Warto dodać, że w Śródmieściu e-hulajnogi będą dostępne m.in. na pl. Jana III Sobieskiego, w pobliżu Muzeum Górnośląskiego, w okolicach Rynku, Centrum Handlowego Agora oraz w rejonie ul. Dworcowej.
W jednym rejonie szybciej, w drugim wolniej
Pojazdy Lime są lekkie, stabilne oraz wyposażone w oświetlenie, które umożliwia bezpieczną jazdę także, kiedy zaczyna zmierzchać. W Bytomiu można się poruszać hulajnogą z maksymalną prędkością 20 km/h. Jednak w centrum miasta, maksymalna prędkość, jaką będzie można osiągnąć na hulajnodze wyniesie do 18 km/h. Ograniczenie będzie dotyczyło rejonu ulic: Gliwickiej, Jainty, Dworcowej, Rynku i pl. Sikorskiego, czyli obszarów zdominowanych przez ruch pieszy.
Jedź dokąd chcesz, parkuj bezpiecznie lub w wyznaczonych miejscach
Parkowanie jest ważnym elementem odpowiedzialnego korzystania z miejskich hulajnóg. Użytkownicy hulajnóg podróżujący po Śródmieściu, Stroszku, Szombierkach, osiedlu im. gen. Ziętka i Rozbarku, mogą parkować jednoślady np. przy stojakach rowerowych i wzdłuż budynków – tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa pieszych i pozostałych uczestników ruchu drogowego. W ścisłym centrum miasta – na obszarze ulic: Dworcowej, Moniuszki (od ul. Powstańców Warszawskich do ul. Jagiellońskiej), Gliwickiej, Jainty, Sądowej, Krakowskiej (od Rynku do ul. Korfantego), przy Rynku i przy pl. Kościuszki – parkowanie hulajnogi będzie możliwe tylko w oznaczonych miejscach.
22 tys. urządzeń w Polsce
Lime to największa firma na świecie oferująca współdzielone pojazdy elektryczne, dysponująca tylko w naszym kraju flotą ponad 22 tys. urządzeń. Jako największy na świecie dostawca współdzielonych pojazdów elektrycznych, Lime współpracuje z miastami, aby oferować elektryczne rowery i hulajnogi do podróży poniżej pięciu mil. Warto dodać, że użytkownicy Lime zrealizowali ponad 400 milionów przejazdów w ponad 250 miastach na pięciu kontynentach. W Polsce firma jest obecna od 2018 roku w ponad 50 miastach.