AktualnościWiadomości

Dzieci uchodźców otrzymują pomoc w świetlicach

Młodzi Ukraińcy, którzy musieli opuścić swój kraj, uciekając przed wojną, otrzymują wsparcie. Specjaliści pracujący w ośrodkach dziennego niosą im niezbędną pomoc.  

W ramach projektu unijnego Miasta Bytom gdzie realizatorem jest Hufiec ZHP Bytom pn. Usługi społeczne na rzecz ograniczenia skutków kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, w trzech bytomskich szkołach zostały otwarte świetlice środowiskowe dla dzieci uchodźców z Ukrainy.

– Placówki wsparcia dziennego utworzyliśmy przy Szkole Podstawowej nr 5, al. Legionów, przy Szkole Podstawowej nr 28 w Łagiewnikach oraz w naszych Harcach przy Kolejowej. Do każdej z nich może uczęszczać około 15 uczestników – mówi Bożena Mientus, komendantka Hufca ZHP Bytom.

Po polsku i ukraińsku

Zajęcia w świetlicach prowadzą polscy i ukraińscy opiekunowie. Zapewniona jest też pomoc pedagoga lub psychologa. – Część naszych podopiecznych uczęszcza do polskiej szkoły, natomiast cześć uczy się w formie zdalnej w ukraińskich szkołach, dlatego ważne jest, by mogli tu nie tylko nawiązać utracone kontakty z rówieśnikami, ale dostać wsparcie w nauce – tłumaczy Bożena Mientus.

W programie zajęć nie brakuje aktywności gier i zabaw ruchowych, artystycznych i integracyjnych, a w działania kulturalne zaangażował się Becek, który organizuje cykliczne wydarzenia do młodych odbiorców z Ukrainy.

Kto może skorzystać

Świetlice prowadzone przez ZHP są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 15.00 do 18.00. Ze wsparcia dziennego świetlicy mogą skorzystać dzieci, które uciekły przed wojną w Ukrainie po 24 lutego 2022 r. i posiadają numer PESEL. Są jeszcze pojedyncze wolne miejsca. Zainteresowani taką formą wsparcia mogą się kontaktować pod numerem telefonu: 32 281 81 10.

Projekt potrwa do końca czerwca, a jego wartość to prawie 530 tys. zł.

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego oś priorytetowa: IX. Włączenie społeczne działanie: 9.2. Dostępne i efektywne usługi społeczne i zdrowotne dla poddziałania: 9.2.10. Usługi społeczne na rzecz ograniczenia skutków kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy- tryb nadzwyczajny.

Źródło i zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.