Dworzec PKP w Bytomiu. Co dalej z zabytkową nastawnią?
Spore inwestycje PKP PKL mogą Nas cieszyć, ale też smucić. Dworzec PKP w Bytomiu to idealny przykład. Jest niewielka nadzieja, że nastawnia z dworca nie zniknie na zawsze.
Inwestycje za miliony PKP Polskich Linii Kolejowych na pewno Nas cieszą. Ale, zawsze jest jakieś ale. Mogą też zasmucić. Idealnym przykładem jest nasze miasto. Jest jeszcze niewielka nadzieja, że zabytkowa nastawnia z Dworca PKP w Bytomiu nie zniknie stamtąd na zawsze.
Dworzec PKP w Bytomiu. Jaki los czeka zabytkową nastawnię?
Bezkonkurencyjna nastawnia bramowa przy Dworcu PKP w Bytomiu jest przewidziana do rozbiórki w ramach modernizacji linii kolejowej nr 131. Informacja ta zaniepokoiła miłośników kolei. Postanowili oni wystąpić do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wpis nastawni do rejestru zabytków. To jeden z pierwszych kroków do tego, aby zachować zabytkową nastawnię. Dopóki konserwator nie podejmie decyzji, nie będzie można jej rozbierać.
– Nastawnia została wzniesiona w modernistycznym stylu streamline, nawiązującym do opływowych kształtów transatlantyków. Budowla składa się z dwóch brył. Na niższej jej części były pomieszczenia warsztatowo-techniczne, zaś wyższa część, zawieszona nad torami to nastawownia. Warto podkreślić, że ta nastawnia powstała w okresie, kiedy Bytom prężnie rozwijał się pod względem rozwoju kolejnictwa. Między innymi z tego miasta odchodził do Berlina jeden z najszybszych pociągów na świecie – tzw. „Latający Ślązak” – mówił dziennikarce Radia Piekary bytomski historyk Tomasz Sanecki.
Postępowanie, które wszczął konserwator zabytków oraz rozmowy prowadzone przez władze miasta z PKP PLK dają nadzieję, że nastawnia nie zniknie z Bytomia. Jednak niewykluczone jest to, że zabytkowa nastawnia zmieni lokalizację.
Źródło informacji: radiopiekary.pl
Zdjęcie: Facebook Miasto Bytom