Aktualności

Dla osiedla robotniczego w Bytomiu – wpłynęło kolejne dofinansowanie

Trwa odnowa zabytkowego osiedla robotniczego w Bytomiu – Kolonii Zgorzelec. Zostało już wyremontowane 14 budynków, a teraz dołączy następne dziesięć. Prace rozpoczną się wiosną w przyszłym roku.

To osiedle jest wpisane do rejestru zabytków, a znajduję się pomiędzy dzielnicami Bytomia: Szombierkami, a Łagiewnikami. Obejmuje 34 obiekty mieszkalne tak zwane familoki dwurodzinne i czterorodzinne, z których część aktualnie jest zamieszkała.

Krótka historia o Kolonii Zgorzelec

Wybudowana została w latach 1897-1901 przez Huberta von Tiele-Wincklera dla pracowników pobliskiej Huty Hubertus (Huty Zygmunt), jest przykładem zespołu urbanistyczno-architektonicznego z okresu rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku. W 2016 roku Kolonia Zgorzelec została włączona do obszaru rewitalizacji.

Osiedle robotnicze – Kolonia Zgorzelec w naszym mieście – następne 10 budynków do remontu

W tym wybranej dotacji do projektu bierze udział sześć wspólnot mieszkaniowych, czyli 10 obiektów. Jak mówił Jacek Panas z Zakładu Budynków Miejskich – Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z.o.o., to świetna informacja dla 152 mieszkańców tych obiektów mieszkalnych. Budynki, które zostaną zmodernizowane to Kolonia Zgorzelec – 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 30, 36.

II etap rewitalizacji osiedla robotniczego

Inwestycja obejmie wyremontowanie części wspólnej budynków tych wspólnot mieszkaniowych oraz zagospodarowanie przestrzeni przynależnych właśnie do nich. Koszt całego projektu inwestycyjnego wynosi 5,63 mln zł, a roboty budowlane mają zakończyć się w grudniu 2022 roku.

Jak wyglądał I etap modernizacji Kolonii Zgorzelec?

Zmodernizowane zostało 14 budynków za ponad 9 mln złotych. To był I etap modernizacji osiedla robotniczego realizowanego przez Bytomskie Mieszkania. W sierpniu zaczął się remont pięciu budynków mieszkalnych. W nieużytkowanych od wielu lat pustostanach powstaną mieszkania o powierzchni około 50 metrów kwadratowych.

I etap – co zostanie zrobione?

Wymienione zostanie ogrzewanie, drzwi i okna, wyremontowane będą też dachy i klatki schodowe. Każdy lokal mieszkalny zostanie wyposażony w nowy łazienki. Ostatnią częścią w tym etapie będzie uporządkowanie i oświetlenie terenu wokół obiektów mieszkalnych. Razem zostanie odnowione 14 familoków.

– Na etapie projektowym jest realizacja projektu związanego z remontem kolejnych czterech budynków: 28, 27, 16 i 32. Zgodnie z umową do końca marca 2021 r. wykonawca ma czas na przygotowanie niezbędnej dokumentacji– mówił Andrzej Bąk, kierownik działu rewitalizacji Bytomskich Mieszkań.

Trwają także procedury przetargowe na pięć ostatnich budynków – nr 7, 24, 25, 31 i 35.

Źródło informacji, zdjęcie: wiadomosci.wp.pl

 

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.