Aktualności

Datki w Wszystkich Świętych w cieniu pandemii

W tym roku pierwszolistopadowe datki na bytomskich cmentarzach nie odbędą się ze względu na rozwijającą się sytuację epidemiologiczną w naszym mieście i kraju.

Ta tradycja  jest pielęgnowana od lat przez bytomskie stowarzyszenia. Tym razem inicjatywę można wesprzeć wpłacając kwesty na konto.

Choć 1 listopada nie będzie na cmentarzu wolontariuszy z puszkami, mamy nadzieję, że mieszkańcy nie zapomną o naszej dorocznej akcji zbierania funduszy na ratowanie zabytków nekropolii – mówiła Hanna Firganek, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Bytomia.

Dzięki zebranym pieniądzom, będzie możliwy kolejny remont obiektów na cmentarzu Mater Dolorosa.

Darowizny można wpłacać na konto Towarzystwo Miłośników Bytomia: 84 1750 0012 0000 0000 2372 0717.

Nekropolia przy ulicy Piekarskiej powstała w XVII wieku. Została ona wpisana do rejestru zabytków w 1987 roku. Przez kilkanaście lat pieniądze z pierwszolistopadowych datków przeznaczane są m.in. na renowację cennych architektonicznie kaplic i rodzinnych grobowców: rodziny Nowotnych, Wincentego Pisarka, rodziny Paikertów, mauzoleum rodziny Goetzlerów, Ignatza Hakuby, rodziny Garus, rodziny Pruszydło, rodziny Schastok, rodziny Gołębiowskich.

Jak co roku datki odbywały się również na cmentarzach przy ulicy Kraszewskiego i Powstańców Śląskich, gdzie członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa zbierali pieniądze na pomoc Polakom zza wschodniej granicy.

Od lat dochód ze zbiórek jest przeznaczany m.in. na sfinansowanie letniego wypoczynku dzieci z Kresów, zakup pomocy szkolnych, ale również na wsparcie Polaków mieszkających na Ukrainie, gdzie wojna całkowicie wpłynęła na jakość ich życia. Nie inaczej będzie w tym roku.

Pieniądze na pomoc naszym rodakom na Kresach będzie można wpłacać na konto Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich  w Bytomiu, ING Bank Śląski 88 1050 1230 1000 0022 8282 9288.

Źródło: bytom.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.