badania w kierunku osteoporozy w bytomiu
Aktualności

Darmowe badania w kierunku osteoporozy w Bytomiu

Będziemy mieli możliwość zrobić darmowe badania w kierunku osteoporozy w Bytomiu. Znamy datę i lokalizację, gdzie się one odbędą.

Osteoporoza rozwija się bezobjawowo i powoduje zmiany w strukturze kości, przez co kości są coraz słabsze i podatne na złamania. W Bytomiu stanie mobilna pracownia densytometryczna, w której będziemy można wykonać darmowe badania w kierunku osteoporozy.

Kogo najczęściej dotyka ta choroba?

Ta choroba, czyli osteoporoza najczęściej dotyka kobiet po menopauzie. Według statystyk choruje na nią co trzecia kobieta po 50 roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet. Na osteoporozę chorują także mężczyźni, a także osoby młode. Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, także w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy też kręgosłupa.

Jak wygląda to badanie?

Metoda ta dokładnie mierzy masę kostną, z dokładnością co do 1 procenta. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Specjaliści podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 i wapnia w diecie.

Czy badanie jest bezbolesne i trzeba się do niego przygotować?

Nie musimy się martwić, bo badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotować. Badanie trwa zaledwie kilka minut. Koniecznie jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów. Jedynym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

Bezpłatne badania w kierunku osteoporozy w Bytomiu

Darmowe badania w kierunku osteoporozy odbędą się w mobilnej pracowni densytometrycznej przy ulicy Chorzowskiej 14 w Bytomiu. Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa. UWAGA: nie jest wymagane skierowanie od lekarza, ale konieczna jest wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu 881 474 000.

Źródło informacji: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.