Czyste i dostępne paliwo z Koksowni Bytom
Aktualności

Czyste i dostępne paliwo z Koksowni Bytom

Koks opałowy najlepszym lekiem na kryzys energetyczny? Być może. Czyste i dostępne paliwo znajdziecie w Koksowni Bytom.

Koksownia Bytom ma lek na całe zło związane z kryzysem energetycznym. Jest nim koks opałowy. Paląc nim nie powodujemy smogu, bo to o wiele czystsze paliwo niż węgiel i jest przede wszystkim bardziej opłacalne. Bytomska spółka przygotowała specjalną ofertę dla mieszkańców naszego miasta.

Koks opałowy = ekologiczne paliwo w naszych domach

– Dotychczas, większość naszych produktów dedykowaliśmy dużemu przemysłowi w kraju i za granicą, ale nigdy nie zapomnieliśmy o klientach indywidualnych; dlatego w naszej ofercie zawsze dostępny był koks opałowy dystrybuowany w całym kraju przez naszych dilerów. Obecnie, w związku z kryzysem energetycznym który dotknął Europę, jako nieduża, sprawnie zarządzana koksownia, postanowiliśmy szybko wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodaków i w perspektywie zbliżającej się zimy uruchomiliśmy sprzedaż detaliczną czystego oraz dostępnego paliwa, Superkoksu – tłumaczy Rafał Szostok, prezes Koksowni Bytom.

Specjalna oferta dla bytomian

W sprzedaży bytomskiej spółki obowiązują trzy oferty – detaliczna dla hurtowników i specjalna dla mieszkańców Bytomia.

– W pierwszej kolejności walczymy ze smogiem tu gdzie sami mieszkamy i pracujemy, dlatego przygotowaliśmy specjalne – niższe ceny dla bytomian. Aby z nich skorzystać wystarczy przedstawić przy zakupie dowód zamieszkania w Bytomiu, np. rachunek za prąd – mówi Wojciech Greczkowicz, pomysłodawca nowej linii produktowej Koksowni Bytom i prezes Fundacji PETRALANA, która od 2015 r. pomaga lokalnie dzieciom, seniorom i bezdomnym, a od wybuchu wojny w Ukrainie prowadzi zbiórkę dla miast partnerskich Bytomia – Drohobycza i Żytomierza.

Na jaką cenę mogą liczyć bytomianie? Bytomianie na tonę koksu sprzedawanego luzem zapłacą 2150 złotych netto i 2250 złotych netto za tonę koksu pakowanego w 20-kilogramowe worki. Te same ceny, co bytomian obowiązują hurtowników. Ludzie spoza Bytomia zapłacą odpowiednio 2350 i 2450 złotych netto.

– Sprzedaż detaliczna prowadzona bezpośrednio przez koksownię, której towarzyszy fachowa obsługa i informacja o tym, jak palić koksem to strzał w dziesiątkę – ocenia Cezary Miłoś, hutnik i pasjonat przemysłu ciężkiego, autor projektu „Przemysł koksowniczy w Polsce – tradycja i nowoczesność” – Polski przemysł koksowniczy o potencjale produkcyjnym wynoszącym blisko 10 mln ton koksu rocznie jest obecnie największym w Unii Europejskiej. Korzystajmy z tego, co oferują rodzime koksownie i przypomnijmy sobie, jak palić koksem, bo to żadne novum. Używanie koksu opałowego do ogrzewania polskich domów było na porządku dziennym do początku XXI w., kiedy węgiel stał się tani i dostępny – przypomina Miłoś.

Kto może palić koksem opałowym?

Koks ma kilka rodzajów, ale do ogrzewania budynków mieszkalnych stosuje się głównie koks opałowy. Nie nadaje się on do każdych typów kotłów grzewczych.

– Aby palić koksem, trzeba zapewnić palenisku duży i stały dopływ powietrza oraz wysoką temperaturę, bo tylko w takich warunkach spalanie odbywa się prawidłowo – mówi Daniel Ostrowicki, kierownik Koksowni Bytom, który od lat ogrzewa swój dom wyłącznie koksem opałowym.

Urządzenie, w którym chcemy palić koksem musi spełniać odpowiednie wymogi: mieć dużą wytrzymałość i dobrze radzić sobie z bardzo wysoką temperaturą paleniska – rzędu nawet 1000 stopni. Najlepiej sprawdza się on w piecach żeliwnych lub kotłach specjalnie przystosowanych do tego typu paliwa.

– W przypadku innych urządzeń radzimy zapoznać się ze wskazaniami ich producenta – zastrzega Daniel Ostrowicki.

Ekologiczniej i bardziej opłacalnie

Paląc koksem opałowym – uzyskamy tak samo dobre rezultaty spalania, co w przypadku węgla, przy czym stanie się to przy mniejszym zużyciu paliwa.

– A to dlatego, że koks jest paliwem o wiele czystszym od węgla. W składzie koksu znajduje się co najmniej 90 proc. czystego węgla, co znacząco wpływa na jego wydajność grzewczą – wyjaśnia Jarosław Barański, dyrektor zarządzający Koksownią Bytom.

Gdzie możemy go kupić?

Trzy rodzaje koksu z Koksowni Bytom – groszek 10-25 mm oraz orzech 20-40 mm i 40-60 mm – można już teraz kupić osobiście w punkcie sprzedaży detalicznej Koksowni Bytom w Bytomiu przy ulicy Konstytucji. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.koksowaniabytom.pl.

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
2
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.