Zmiany na kwartale ulic Kwietniewskiego i Piłsudskiego w Bytomiu
Aktualności

Zmiany na kwartale ulic Kwietniewskiego i Piłsudskiego w Bytomiu

Jak można na pewno zauważyć – coś się dzieje na kwartale ulic Kwietniewskiego i Piłsudskiego w Bytomiu. Idą wielkie zmiany wizerunkowe dla miasta.

Trwa zagospodarowanie ulicy Kwietniewskiego 11, gdzie aktualny widok może niektórych zaskakiwać. Naszym oczom ukazuje się widok pierzei z wyburzoną kamienicą, po której została jedynie wsparta na stalowej konstrukcji elewacji frontowej. Projekt na kwartale dwóch bytomskich ulic jest realizowany w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji.

Zmiany na kwartale ulic Kwietniewskiego i Piłsudskiego w Bytomiu

Firma, która dokonuje zmian na kwartale bytomskich ulic to KBP BWI Polska i realizuje projekt z Unii Europejskiej zatytułowany „Zagospodarowania przestrzeni miejskich Śródmieścia Bytomia na cele społeczno-integracyjne”. Dzięki niemu 1800 mkw. pustych przestrzeni po wyburzonych kamienicach zyska nowe życie.

Zachowana elewacja na Kwietniewskiego wsparto na stalowej konstrukcji, które fundamenty umiejscowiono na palach sięgających aż 6 metrów w głąb ziemi.

– Taki zabieg był konieczny, bo trzeba pamiętać, że teren, na którym realizujemy inwestycję jest niestabilny – to tu historycznie przebiegała średniowieczna fosa stąd bagnista specyfika gruntu, która wymusiła zastosowanie tej metody wzmocnienia fundamentów – mówił Krzysztof Grzelczak, pełnomocnik zarządu firmy KBW BWI Polska.

Roboty prowadzone są z zachowaniem wszelkiej ostrożności i zgodnie z zatwierdzonym projektem konstruktorskim, a także pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Za niedługo rozpoczną się również prace sztukatorskie i konserwatorskie na elewacji.

Zielono i rekreacyjnie

Przestrzeń ta zyska nowy zielony i rekreacyjny charakter, z której będą mogli korzystać lokalna społeczność, rzemieślnicy czy też artyści. Zadanie zakłada także stworzenie siłowni pod chmurką, placu zabaw dla wszystkich dzieciaków, stanowisk szachowych oraz elementów małej architektury.

W tej lokalizacji znajdziemy również zielony labirynt, który pojawi się na finalnym etapie inwestycji. Kwietniewskiego zyska nowe oświetlenie i monitoring. Bytomska ulica zlokalizowana jest przy DK94 – projekt przewiduje zamknięcie pierzei, ogrodzeniem spełniającym funkcje ekranu akustycznego stanowiącym jednocześnie element wizualny, a prace maja być ukończone w 2023 roku.

Nowy wygląd i nowe życie zyska także kamienica przy ulicy Kwietniewskiego 23, gdzie w tym tygodniu zaczną się prace dekarskie. Budynek zostanie docieplony, wyremontowane będą klatki schodowe, wymieniona będzie stolarka okienna oraz wszystkie instalacje.

Rewitalizacja ośmiu kamienic

Bytomskie Mieszkania realizują zadanie „Rewitalizacji podobszarów 10, 11, 12, 13 – Bytom Śródmieście, Rozbark”. Jest to jedna z inicjatyw w Gminnym Programie Rewitalizacji, którą udało się uratować i znaleźć wykonawcę projekty.

– Projekt, tak istotny dla poprawy wizerunku ścisłego centrum miasta, był znacząco niedoszacowany, dlatego ogłaszane przetargi kilkukrotnie pozostawały bez rozstrzygnięcia. Udało nam się jednak  pozyskać dodatkowe dofinansowanie, a następnie wyłonić wykonawcę – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Zmiany na kwartale ulic Kwietniewskiego i Piłsudskiego w Bytomiu

Remonty przy ulicy Piłsudskiego

Jak możemy też zauważyć, trwają prace przy ulicy Piłsudskiego, gdzie remontowane są budynki o numerach 34-36, 38-40 i narożna kamienica nr 50 na skrzyżowaniu Webera, Kwietniewskiego i Piłsudskiego. Obiekty te przechodzą kompleksową rewitalizacje – razem z wymianą stropów i wszystkich niezbędnych instalacji. Wyremontowane kamienice pozyskają w pełni wyposażone media – dzięki czemu nasze miasto otrzyma kolejne lokalne komunalne.

– Już wkrótce rusztowania znikną z elewacji kamienicy przy ul. Piłsudskiego 34-36  oraz 38-40, gdzie trwają już prace wykończeniowe. Z kolei w kamienicy przy nr 44 trwa izolacja  fundamentów. Wszystkie prace zakończą się w drugim kwartale 2023 roku – mówił Paweł Kucab, właściciel firmy Efekt Sp. z o.o.

Kamienica przy ulicy Piłsudskiego 50 zostanie kompleksowo wyremontowana i zyska nowy wygląd.

– Otrzymaliśmy już pozwolenie na prowadzenie robót budowanych udzielone przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Elewacja kamienicy zostanie wyremontowana zgodnie ze sztuką konserwatorską – podkreślił wykonawca.

Razem wszystkie prace będą kosztować ponad 19,3 mln złotych, z czego część środków finansowanych pochodzi z źródeł zewnętrznych – 15,4 mln złotych. Resztę dokłada miasto z budżetu Bytomia w wysokości ponad 3,9 mln złotych.

Źródło informacji, zdjęcia: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.