Aktualności

Bytomski policjant wygrał walkę z koronawirusem. Teraz pomoże innym

Ratunek dla osób, które w organizmie nie są w stanie wytworzyć przeciwciał albo mają ich zbyt mało – jest osocze ozdrowieńca. Podanie takiego osocza przyspiesza procesy obronne, co przekłada się na skuteczną walkę z koronawirusem.

Straszy aspirant Grzegorz Bielecki pełni służbę w Wydziale Ruchu Drogowego bytomskiej komendy policji. Mundur nosi od 17 lat i jest funkcjonariuszem policji ogniwa wypadkowego. Podczas swojej służby jest blisko ludzi. Niesie pomoc poszkodowanym w wypadkach drogowych i kolizjach. To on wygrał walkę z koronawirusem i teraz pomoże innym, oddając swoje osocze innym.

Funkcjonariusz policji zaraził się dwa miesiące temu. Teraz po tym, jak sam wygrał walkę z tym okropnym wirusem, ani przez chwilę nie zawahał się z decyzją o tym aby pomóc tym, którzy dalej walczą z koronawirusem. Kiedy tylko spełnił wszystkie warunki – oddał swoje osocze. Ten proces nie jest skomplikowany. Zachowanie tego policjanta powinno być dla innych zachętą do tego typu działań, aby wspomóc innych, którzy chorują na COVID-19. Taki gest może się okazać darem życia. Kolejni policjanci, którzy są ozdrowieńcami, zadeklarowali swoją pomoc – oddając osocze.

Zatem, kto może oddać osocze?

Osocze mogą oddać osoby od 18 roku życia do 60 roku życia.

  • po przechorowaniu COVID-19, dysponujące pozytywnym wynikiem wymazu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wykonanego metodą PCR – po upływie minimum 28 dni od pełnego ustąpienia objawów lub zakończenia izolacji i po zakończonym leczeniu,
  • po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 z pozytywnym wynikiem badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 – po upływie minimum 14 dni od uzyskania pozytywnego wyniku badania.

Oprócz powyższych wymagań, ozdrowieńcy, którzy chcą oddać osocze, muszą spełniać wymagania takie jak inni dawcy krwi. Taką listę przeciwskazań do oddawania krwi można znaleźć na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Źródło informacji: bytom.slaska.policja.gov.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.