Aktualności

Bytomski ośrodek po remoncie

Zakończył się remont budynku Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego zajmującego się kompleksową rehabilitacją i edukacją dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami powiązanymi.

Termomodernizacja centrum rehabilitacyjnego przy ulicy Małachowskiego 36 była możliwa dzięki dofinansowaniu z Górnośląsko-Zagłębowskiej Metropolii.

Dzięki tej inwestycji nasz ośrodek stał się nie tylko estetyczniejszy, ale też bardziej przyjazny dla środowiska. Dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi firmy Marmator, która realizowała tę inwestycję, prace toczyły się sprawnie, bez zakłóceń i opóźnień – mówiła Anna Dziąsko, dyrektorka OREW.

OREW mieści się w dawnej siedzibie szkoły, którą później dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością dla tego ośrodka. Termomodernizacja była potrzebna, aby obniżyć koszty utrzymania budynku.

Obiekt nie tylko doczekał się solidnego remontu i ocieplenia ścian zewnętrznych i podcieni przy wejściu, ale również wymiany rynien oraz izolacji i ocieplenia piwnic i fundamentów. Wymieniona także została instalacja instalacja odgromowa.

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy jest jedyną w Bytomiu placówką zajmującą się gruntownie edukacją, rehabilitacją i rewalidacją dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami powiązanymi. Centrum w Szombierkach piastuje opiekę nad 83 wychowankami w wieku od 3 do 25 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz chorobami powiązanymi.

W ramach programu Wczesnej Interwencji, na podstawie umowy z NFZ, zapewnia profesjonalną, szeroko rozumianą rehabilitację około 450 dzieciom z różnymi wadami okołoporodowymi i rozwojowymi. Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną ośrodek pozostaje zamknięty.

Koszt remontu budynku to prawie 490 tys. zł.

Następnym projektem realizowanym przez OREW jest budowa pierwszego w Bytomiu ogrodu sensorycznego. Na dawnym boisku szkolnym powstaje ogród, który będzie pobudzać zmysły. Koszt to ponad 2,6 mln zł.

Jesteśmy na etapie montażu nowego ogrodzenia. Ekipy zieleniarskie uporały się też z rosnącymi tam zaroślami. W ogrodzie powstała już studnia głębinowa, która umożliwi automatyczne podlewanie. Epidemia wpłynęła na postęp prac, bo nie udało nam się wykonać zaplanowanych na ten miesiąc nasadzeń roślin i na ten etap prac musimy poczekać – powiedziała dyrektora OREW.

Budowa ogrodu jest elementem projektu „Życie osób niepełnosprawnych w korelacji z przyrodą – aktywizacja społeczna w ramach Dziennego Domu Pomocy„. Jego celem jest uruchomienie Dziennego Domu Pomocy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną przy ulicy Małachowskiego 36.

Projekt będzie gotowy na koniec grudnia 2022 roku.

Źródło: bytom.pl

 

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.