jana drabiny
Aktualności

Bytom piórem profesora Jana Drabiny

50 lat Bytomia piórem Jana Drabiny, czyli „Dzieje Bytomia 1945 – 1990. Wydarzenia i wspomnienia”. To tytuł najnowszej publikacji autorstwa profesora.

Publikację wydano przez Towarzystwo Miłośników Bytomiu, która przedstawia materiał historyczny podzielony na dwie dekady. „Dzieje Bytomia 1945 – 1990. Wydarzenia i wspomnienia” profesora Jana Drabiny przedstawia powojenny krajobraz Bytomia.

„Dzieje Bytomia 1945 – 1990. Wydarzenia i wspomnienia”

O czym jest książką profesora Jana Drabiny? Materiał historyczny jest podzielony na dwie dekady – począwszy od lat powojennych, poprzez okres stalinizmu, odwilży aż do upadku komunizmu. Profesor sporo uwagi poświęcił nie tylko na codzienność mieszkańców, ale także sprawom religijnym i kulturalnym w cieniu komunizmu.

Ciekawostką jest fakt, że dzieje Bytomia prezentowane są tam przez pryzmat szybkich zmian politycznych i społeczno-gospodarczych, ale również wspomnień zaproszonych do współpracy osób związanych z Bytomiem.

W publikacji odnajdziemy wspomnienia spisane między innymi przez doktor Hannę Firganek, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Bytomia. W książce ujęto także wspomnienia innych:

  • Edward Wieczorek – przewodnik PTTK,
  • Władysław Dąbrowski – kolekcjoner,
  • Czesław Czerwiński – historyk,
  • dr Zdzisław Jedynak,
  • Janina Michura – TMB,
  • Stanisław Pietrusa – artysta rzeźbiarz,
  • Jan Kopiec – ksiądz biskup.

Książkę dofinansowano z budżetu miasta. Publikacja jest do kupienia w siedzibie Towarzystwa Miłośnik Bytomia przy ulicy Mariackiej 5, a także w księgarniach internetowych.

Źródło informacji: UM Bytom
Zdjęcie: TMB

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.