Bytom piórem profesora Jana Drabiny
50 lat Bytomia piórem Jana Drabiny, czyli „Dzieje Bytomia 1945 – 1990. Wydarzenia i wspomnienia”. To tytuł najnowszej publikacji autorstwa profesora.
Publikację wydano przez Towarzystwo Miłośników Bytomiu, która przedstawia materiał historyczny podzielony na dwie dekady. „Dzieje Bytomia 1945 – 1990. Wydarzenia i wspomnienia” profesora Jana Drabiny przedstawia powojenny krajobraz Bytomia.
„Dzieje Bytomia 1945 – 1990. Wydarzenia i wspomnienia”
O czym jest książką profesora Jana Drabiny? Materiał historyczny jest podzielony na dwie dekady – począwszy od lat powojennych, poprzez okres stalinizmu, odwilży aż do upadku komunizmu. Profesor sporo uwagi poświęcił nie tylko na codzienność mieszkańców, ale także sprawom religijnym i kulturalnym w cieniu komunizmu.
Ciekawostką jest fakt, że dzieje Bytomia prezentowane są tam przez pryzmat szybkich zmian politycznych i społeczno-gospodarczych, ale również wspomnień zaproszonych do współpracy osób związanych z Bytomiem.
W publikacji odnajdziemy wspomnienia spisane między innymi przez doktor Hannę Firganek, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Bytomia. W książce ujęto także wspomnienia innych:
- Edward Wieczorek – przewodnik PTTK,
- Władysław Dąbrowski – kolekcjoner,
- Czesław Czerwiński – historyk,
- dr Zdzisław Jedynak,
- Janina Michura – TMB,
- Stanisław Pietrusa – artysta rzeźbiarz,
- Jan Kopiec – ksiądz biskup.
Książkę dofinansowano z budżetu miasta. Publikacja jest do kupienia w siedzibie Towarzystwa Miłośnik Bytomia przy ulicy Mariackiej 5, a także w księgarniach internetowych.
Źródło informacji: UM Bytom
Zdjęcie: TMB