Aktualności

Bytom dla przedsiębiorców

Właściciele firm wielu branż muszą mierzyć się z drugą falą epidemii koronawirusa. Przedsiębiorcy nadal mogą liczyć na wsparcie naszego miasta, które kontynuuje działania pomocowe. Te rozwiązania zaproponowane przez miasto są uzupełnieniem tego co w listopadzie przekaże państwo.

Zamknięcie lokali gastronomiczych czy klubów fitness związane z wprowadzeniem przez rząd kolejnych obostrzeń, to cios dla wielu bytomskich przedsiębiorców. Dlatego podobnie jak podczas wiosennego lockdownu, zachęcamy bytomskich przedsiębiorców do skorzystania z propozycji wsparcia, które przygotowaliśmy, by pomóc im w trudnej sytuacji związanej z pandemią – mówił prezydent miasta Mariusz Wołosz.

W naszym mieście działa zespół roboczy, którego zadaniem jest weryfikacja wpływających do gminy – za pośrednictwem poczty, skrzynek podawczych i elektronicznie ePUAP – wniosków od bytomskich właścicieli firm, którzy ucierpieli w związku z pandemią koronawirusa. Od marca do czerwca 2020 do Urzędu Miejskiego w Bytomiu dotarło ponad 400 wniosków na łączną kwotę wsparcia ponad 377 tys. zł.

Nadal proponujemy przedsiębiorcom bonifikaty w płatności czynszu za lokale użytkowe do wysokości 90% lub umorzenie czy odroczenie czynszu za lokal użytkowy, w przypadku gdy nie mogą oni prowadzić działalności ze względu na stan epidemii. Bytomscy przedsiębiorcy mogą też korzystać z umorzenia opłat z tytułu dzierżawy nieruchomości oraz umorzeń z tytułu zajęcia pasa drogowego – wymieniał prezydent miasta Bytom.

Przepisy podatkowe, które obowiązują pozwalają co więcej na zawieszenie terminów płatności podatków lokalnych (podatek od nieruchomości, transportowy, rolny, leśny) i w przypadku wystąpienia z takim wnioskiem dotyczącym aktualnego okresu, za który jest należny, będzie możliwe przeniesienie terminów płatności. W pojedynczych przypadkach, z uwagi na straty finansowe podatków związane z epidemią, możliwe będzie również ubieganie się o umorzenie działa, które w najbliższych dniach mają ogłosić władze rządu.

W ramach programu Tarczy Antykrysowej wsparcie dla przedsiębiorców, którzy zostali dotknięci kryzysem w związku z pandemią koronawirusa, świadczy wciąż Powiatowy Urząd Pracy. Przedsiębiorcy firm mogą starać się m.in. o jednorazową pożyczkę czy dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne.

Mikroprzedsiębiorcy także mogą ubiegać się o pożyczkę. To osoby, które są samozatrudnione lub zatrudniają od 1 do 9 osób w oparciu o umowę o pracę. Nadal można ubiegać się o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń dla pracowników i należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w związku z wystąpieniem epidemii COVID-19.

Wciąż trwa nabór wniosków dla właścicieli firm będących osobą fizyczną bez zatrudnionych pracowników.

Następną formą wsparcia jest dofinansowanie dla organizacji pozarządowej lub podmiotu o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, części kosztów wynagrodzeń dla pracowników i należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne, w przypadku obniżenia przychodów z działalności statutowej z powodu pandemii koronawirusa.

Więcej informacji i wzory dokumentów na stronie PUP w Bytomiu.

Informacje dotyczące pomocy dla właścicieli firm udzielają pracownicy Wydziału Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora pod numerami telefonu: 32 786 82 21, 32 283 62 27.

Źródło: bytom.pl

 

 

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.