LifestyleSport

Bieganie – początki zawsze są trudne. Jak zacząć i nie zrezygnować z tego sportu?

Czy bieganie jest najpopularniejszą formą aktywności fizycznej? Odpowiedź brzmi: tak. Co zrobić aby odpowiednio się do biegania przygotować? Poniżej przedstawimy podstawowe kroki.

Naszych rodaków zalała fala zdrowego stylu życia. Może to efekt Ewy Chodakowskiej, Anny Lewandowskiej czy też Fit Lovers, ale wciąż jednym z najpopularniejszych sportów pozostaje – bieganie. Nie musimy wydawać pieniędzy na karnety na siłownię. Wkładamy swój ulubiony dres, wygodne buty i truchtamy po ulicach swojego miasta. Czy to brzmi zachęcająco? To sprawdź, jak możesz zacząć biegać!

Może wydawać się, że bieganie jest sportem, które nie wymaga specjalnego przygotowania się i nie idzie na nim złapać kontuzji. Niestety, dla wielu osób jest to bardzo mylące. Tak naprawdę w celu uniknięcia kontuzji powinniśmy dobrać odpowiedni sprzęt, który pozwoli się cieszyć zarówno aktywnością, jak i świetnym zdrowiem. No i nie zapominajmy by rozciągać się przed bieganiem.

Jakie są efekty i zalety tej aktywności fizycznej?

Na początku zastanówmy się, dlaczego warto biegać. Korzyści z tej formy sportu jest bardzo wiele. Przede wszystkim jest to pierwszy krok do osiągnięcia wymarzonej sylwetki, ale nie tylko.

  • niski koszt – poza dobraniem odpowiedniego stroju i butów nie potrzebujemy żadnych karnet i dodatkowych opłat,
  • bieganie nie ma ograniczonego czasu – biegasz tyle czasu, ile żywnie Ci się podoba,
  • dotlenianie – dzięki tej aktywności fizycznej zwiększa się pojemność płuc, a organizm jest dotleniony odpowiednio,
  • poprawia humor – ten sport wydziela hormony szczęścia,
  • możesz rozładować emocje – gdy masz zły dzień to idź pobiegać, a humor Ci się na pewno poprawi,
  • biegać tak naprawdę możemy wszędzie, niezależnie w jakim miejscu jesteśmy; ma to swoje plusy przede wszystkim w czas wakacyjny,
  • spala tłuszcz,
  • zwiększa wydajność organizmu,
  • obniża tętno i ciśnienie tętnicze,
  • pozwala się wyciszyć, uspokoić oraz uwolnić umysł, mimo przyspieszonego pulsu.
Jak zacząć biegać? Poznaj 5 kroków.

Motywacja

Podstawą biegania jest wyznaczenie sobie celu, do którego będziemy dążyć. I nie chodzi wcale o metę biegu. To może być na przykład: schudnięcie, poprawa kondycji i wiele innych. Chodzi o to, żebyś zaczął zauważać efekty tego co robisz. One są naprawdę gwarantowane. Pamiętaj jednak, że cel musi być konkretnie wyznaczony – musi być dla Ciebie osiągalny i realny.

Odpowiednio dobrane obuwie

Twój ulubiony dres jest? Super. Czujesz się w nim komfortowo? Jeszcze lepiej. Podstawą jednak biegania jest dobór obuwia. Źle dobrane może skończyć się dla nas kontuzją, a z pewnością obitymi stopami i odciskami. Jak dobrać odpowiednie obuwie? To pewnie dla niektórych nie lada wyzwanie. Zobacz niżej, jakie podstawowe pojęcia trzeba znać:

pronacja – sposób, w jaki stopa obraca się do wewnątrz podczas chodzenia lub biegania. Pronator to osoba, która cierpi na tzw. płaskostopie. Nie wyklucza go to jednak z biegania. Buty dla takiej osoby powinny posiadać wsparcie od wewnętrznej strony, żeby nie przechylać zbytnio nogi do środka, tzw. stability,

neutral – stopa wykonuje prawidłowy ruch podczas chodzenia i biegania. W związku z tym ciężar ciała jest równomiernie rozłożony. Taka osoba może pozwolić sobie na buty bez stabilizatora, jednak nie można zapominać o amortyzatorach. Najlepiej sięgać po te z systemem podtrzymującym, tzw. motion-control,

supinator – podczas chodzenia lub biegania nadmiernie obciążana jest zewnętrzna krawędź stopy. Najlepiej jeśli sięgną po buty neutralne, ze wzmożoną amortyzacją. Tego typu buty mają systemy amortyzacyjne i są to tzw. cushioned.Żeby zobaczyć jak jest ułożona nasza stopa, warto zrobić sobie tzw. „test wodny”.

Bierzemy kawałek papieru, moczymy stopy i odciskamy stopę na papierze. Jeżeli odbije się cała nasza stopa – jesteśmy pronatorem. Jeśli stopa odbija się z zachowaniem przerwy wewnątrz – jesteśmy neutralem. U supinatorów poza palcami będzie widoczne jedyni zewnętrzna część stopy.

Zacznij na spokojnie

Nie od razu sprintem. Powolny bieg, tak jak potrafisz. Zmęczysz się, możesz zrobić sobie chwilę przerwy. Nie będziesz biegł 100 metrów, a trochę większy dystans. Tempo biegu dostosuj do swojej obecnej kondycji. Dopiero z czasem, zwiększajmy prędkość naszego biegu. Wszystko małymi kroczkami, bo przecież Rzymu od razu nie zbudowano, prawda?

Odpowiednia pora dnia na bieganie

Wśród biegaczy króluje stwierdzenie, że: najlepsza pora na bieganie to jest ranek. Tak naprawdę nie do końca jest to prawdą. Oczywiście w tym momencie najlepiej przyspieszamy metabolizm, ćwicząc na czczo. Dzięki temu można szybciej liczyć na schudnięcie. Można też jednak szybciej trafić do szpitala przez zasłabnięcie. Nie każdy z nas jest ranny ptaszkiem i nie każdy może pozwolić sobie na telepanie organizmem o 6 rano. Staraj się nie trenować w największych upałach. Najlepszą porą na bieganie jest wieczór. Za horyzontem znika słońce i robi się nieco chłodniej. Pamiętaj też, żeby odczekać minimum 2 godziny po posiłku – inaczej kolka jest zagwarantowana.

Idealna muzyka

Kto z nas nie lubi słuchać muzyki? A jeszcze lepiej się jej słucha przy bieganiu. Potwierdzamy to, jak najbardziej. To ona dodaje nam też motywacji. Dlatego warto skomplementować odpowiednią playliste do biegania. Idealna muzyka do tego sportu, to jaka? Melodyjna i przypominające nasze plus. Dzięki nim o wiele łatwiej nam się biega.

Playlista przygotowana do tego sportu na Spotify:

Źródło informacji: zdrowie.radiozet.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Lifestyle

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.