Aktualności

Będzie remont linii z Górnego Śląska do portów

Podpisano umowę na remont linii z Górnego Śląska do portów.

Ponad 1,2 mld zł netto będzie kosztować rewitalizacja linii kolejowej nr 131. Linia ta funkcjonuje na odcinku Chorzów Batory – Bytom – Nakło Śląskie. Podpisano już umowę na remont linii z Górnego Śląska do portów. Wykonawca, który podejmie się zadania, ma pracować w formule „projektuj i buduj”.

remont linii z Górnego Śląska

Jaki remont czeka linię kolejową numer 131?

Linia kolejowa nr 131 ma prawie 495 kilometrów długości. Łączy Górnośląski Okręg Przemysłowym z Portem Gdańsk i Portem Gdynia. Z kolei długość odcinka Chorzów Batory – Bytom – Nakło Śląskie to 32 kilometry. W ramach remontu tej trasy, pojawi się nowy przystanek Chorzów Uniwersytet, a siedem stacji i przystanków zostanie zmodernizowanych. Odnowione zostaną przystanki: Chorzów Miasto, Chorzów Stary, Bytom, Bytom Karb, Radzionków (stacje), Bytom Północ i Radzionków Rojca (przystanki).

Zaplanowano również wymianę 80 kilometrów torów i sieci trakcyjnej, zamontowanie nowych urządzeń do sterowania ruchem kolejowym, a także budowę lokalnego centrum sterowania w Bytomiu. Wybudowanych i przebudowanych zostanie 29 obiektów inżynieryjnych, między innymi: wiadukty kolejowe w Radzionkowie i Świętochłowicach.

– Inwestycja między Chorzowem a Nakłem Śląskim zwiększa dostępność do podróży koleją w woj. śląskim, ale jest też istotna dla rozwoju ważnej trasy towarowej. Kolej staje się coraz sprawniejszym, najbardziej przyjaznym dla środowiska środkiem transportu. Budujemy kolej bezpieczną, komfortową i coraz bardziej punktualną – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Linia kolejowa numer 131 przejdzie modernizację

W ubiegłym roku, podpisano umowy na remont ponad 100-kilometrowego odcinka Kalina (Herby Nowe) – Rusiec Łódzki – Zduńska Wola Karsznice. Prace remontowe już trwają, a zakończą się w połowie 2023 roku. Trwa również przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla modernizacji Nakło Śląskie – Kalina (Herby Nowe).

Źródło informacji: inzynieria.com
Zdjęcia: PKP PLK

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.