Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych na Rozbarku
Sport

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych na Rozbarku

Odnowa obiektów po dawnej KWK „Rozbark” w naszym mieście cały czas trwa. To właśnie w tej lokalizacji za niedługo będzie działało Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.

Bytomski magistrat poinformował, że miasto otrzymało dodatkowe środki finansowe na ten obiekt. Dzięki tym pieniądzom powstaną nowe atrakcje w Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych na Rozbarku.

Dodatkowe środki finansowe dla Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych na Rozbarku

Na terenie dawnej kopalni „Rozbark” w naszej gminie powstaje nowy obiekt sportowy. Odnowa tych budynków cały czas trwa. W planach Bytomia jest dalsza realizacja następnych inwestycji w ramach tego ogromnego projektu inwestycyjnego. Miasto pozyskało środki z Ministerstwa Sportu.

Jak mówił prezes KS Skarpa Bytom Dobromir Bujak, to w planach jest budowa kolejnej wewnętrznej ściany wspinaczkowej, drogi do wspinaczki na czas wraz z całym zapleczem treningowym, a także kompleks saun, w tym: sauna mokra, sucha oraz tzw. infrared, czyli sauna na podczerwień.

Pierwsze efekty rewitalizacji obiektu już widać. Wyremontowano mur oporowy, a aktualnie trwają zaawansowane prace w budynku noclegowo-szkoleniowym i po dawnej maszynowni Bończyk. Prace remontowe są prowadzone również w budynku kotłowni, który ucierpiał wskutek zawalenia się komina. Do incydentu doszło w połowie lipca 2019 roku. Warto nadmienić, że na jednej z elewacji budynku – od strony ulicy Chorzowskiej, powstanie podświetlana zewnętrzna ścianka wspinaczkowa.

Jak dodał prezes KS Skarpy Bytom to będzie fenomen nie tylko na skalę naszego kraju. Najbliższe tego typu obiekty są w Austrii i zachodnich Niemczech.

Jeśli będą odpowiednie warunki atmosferyczne, dużo będzie działo się również na zewnątrz.

– W ostatnim czasie przeprowadziliśmy niwelację i profilowanie terenu, celem przystosowania terenu pod strefę streetworkoutu, parkuru, parkuru terenowego (biegi OCR) czy popularny ostatnio tor typu NinjaWarrior – kontynuował Dobromir Bujak.

Otoczeni dawnej KWK „Rozbark” bardzo się zmieni. W planach jest również stworzenie alejek dla pieszych, parkingów i siłowni „pod chmurką”.

Pierwszy etap prac ma zakończyć się prawdopodobnie w połowie roku 2021.

– W kolejnym już etapie planujemy oczyszczenie elewacji budynków kotłowni i Szybu „Bończyk”, następnie uzupełnieniu spoin, oraz zabezpieczeniu całości ścian, aby nadać im estetyczny wygląd na lata – wyjaśniał prezes KS Skarpy Bytom Dobromir Bujak.

Jaką rolę będzie pełniło nowe centrum sportów?

Centrum Sportów Wspinaczkowym i Siłowych na Rozbarku będzie pełnił kilka funkcji:
  • szkoleniowo – noclegową,
  • centrum sportów siłowych,
  • centrum sportów wspinaczkowych,
  • społeczną, komunikacyjną oraz administracyjną.

Jak już wiadomo, w nowym obiekcie sportowym powstanie placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Klub z Bytomia będzie realizował projekt: „Wspiąć się w górę – usługi społeczne w Bytomiu”.

– W ramach prowadzonych zajęć uczestnicy będą mogli skorzystać z pomocy wychowawców przy odrabianiu prac domowych, ale również będą świadczone usługi w zakresie pomocy logopedy i psychologa. Prowadzone będą także zajęcia z języka angielskiego, matematyki czy ekspresji ruchowej – powiedział Tomasz Sanecki z biura prasowego bytomskiego magistratu.

 

– Powstający w Rozbarku obiekt będzie z pewnością jedną z wizytówek naszego miasta nie tylko w regionie, ale również w kraju. Jego nowoczesność, a także możliwość uprawiania wielu sportów w jednym miejscu będzie miała wpływ na atrakcyjność tego miejsca – mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Na początku koszt całej budowy oszacowano na około 11,4 mln zł brutto, ale to jednak się zmieniło. Jak powiedział prezes KS Skarpy Bytom, po katastrofie budowlanej w 2019 roku kwoty te z pewnością ulegną zmianie. Całkowity koszt rewitalizacji obiektów po byłej kopalni poznamy dopiero po zakończeniu całej inwestycji.

Źródło informacji: bytom.naszemiasto.pl
Zdjęcia: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
3
Nie
0

Więcej w:Sport

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.